Mamy ciekawszą ofertę turystyczną niż przed laty
Mamy coraz więcej turystów nie tylko z Polski, ale i z zagranicy - mówi Urszula Mirończuk, rzeczniczka prezydenta Białegostoku
Jak Białystok przygotowuje się do weekendu majowego?
Jeszcze przed rozpoczęciem weekendu majowego w bramie Pałacu Branickich zostanie uruchomione Multimedialne Centrum Informacji Turystycznej. Informacji o tym, co warto zobaczyć i co dzieje się w Białymstoku, udzielać też będą przewodnicy białostockiego oddziału PTTK. Tak jak w poprzednich latach będzie możliwość zwiedzania zabytkowego zegara na wieży Bramy Pałacu we wszystkie weekendy oraz dni świąteczne od 29 kwietnia do 1 października. Turyści, którzy zechcą odwiedzić Białystok w majowy weekend, będą mogli zwiedzać nasze miasto korzystając z miejskich rowerów i ponad 110 km dróg rowerowych. Przez Białystok przebiega też najpiękniejsza rowerowa trasa Polski, czyli szlak Green Velo, więc spodziewamy się też turystów podróżujących tym szlakiem. Właśnie oddaliśmy też do użytku oznakowane trasy biegowe w Zwierzyńcu. 2 maja zapraszamy wszystkich na jedną z najciekawszych i najbardziej urokliwych ulic naszego miasta - ulicę Kilińskiego - na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.
Jakie nowości szykuje w tym roku miasto dla turystów?
Dotychczasowe szlaki turystyczne - a mamy ich dziewięć - cieszą się dużym zainteresowaniem turystów, wiążą się z historią i wielokulturową tradycją naszego miasta. W tym roku jest szczególna do tego okazja - setna rocznica śmierci Ludwika Zamenhofa. Np. już w najbliższą sobotę można wybrać się na spacer z Ludwikiem Zamenhofem, który rozpocznie się o godz. 10 w miejscu, gdzie stał dom twórcy esperanto, czyli na rogu ul. Zamenhofa i Białej. Warto także odwiedzić Centrum Ludwika Zamenhofa, gdzie można oglądać wystawę „Esperanto w filatelistyce”. Białystok ma też niezwykłe murale, które w ubiegłym roku zostały uznane w konkursie Portalu Komunalnego za najładniejsze w Polsce. To też warto zobaczyć.
Białystok jest też bazą wypadową w kierunku np. Białowieży, Kruszynian, Augustowa i Supraśla
Niedaleko Białegostoku jest dużo ciekawych miejscowości, będących spuścizną różnorakich kultur, a w promieniu kilkudziesięciu kilometrów znajduje się wiele unikatowych w skali europejskiej zespołów przyrodniczych i zabytkowych, nie mówiąc już o kilkuset obiektach zabytkowych w samym Białymstoku. To wszystko sprawia, że coraz częściej odwiedzają nas turyści nie tylko z Polski, ale i z zagranicy. Pytają też o połączenia autobusowe bądź kolejowe z Białowieżą, Supraślem, Tykocinem, a także z Białorusią i Litwą, np. z Druskiennikami.
Jak jest u nas z bazą turystyczno-noclegową? Czy spełniamy oczekiwania turystów?
W ostatnich latach na mapie Białegostoku pojawiło się kilka nowych hoteli z ofertą dla mniej i bardziej zamożnych turystów. To świadczy o tym, że przedsiębiorcy z branży hotelowej dostrzegają w Białymstoku potencjał. Podobnie jest z branżą gastronomiczną. Turyści mają do wyboru zdecydowanie więcej restauracji, także tych z kuchnią tradycyjną, niż jeszcze kilka lat temu.
Skąd turysta ma to wszystko wiedzieć?
Te i wiele innych informacji zainteresowani znajdą na stronie http://odkryj.bialystok.pl
Rozmawiała JUlita Januszkiewicz
============03 Wstęp 9 (21876958)============
Mamy coraz więcej turystów nie tylko z Polski, ale i z zagranicy - mówi Urszula Mirończuk, rzeczniczka prezydenta Białegostoku
============06 Zdjęcie Podpis 8.5 (21876949)============
Urszula Mirończuk przekonuje, że Białystok jest atrakcyjny dla turystów