Mały alfabet rządów dobrej zmiany [z przymrużeniem oka]

Czytaj dalej
Fot. Marek Szawdyn
Jacek Deptula

Mały alfabet rządów dobrej zmiany [z przymrużeniem oka]

Jacek Deptula

Pod koniec ubiegłego roku zamieściłem w magazynowym wydaniu „Alfabet PiS”, a raczej rządów PiS. Bez większego przekonania zaznaczyłem, że będą dalsze części. I stało się.

AAdrian. Kultowa postać Pierwszego Narciarza RP czekającego bezskutecznie na dostęp do ucha prezesa. Być może to wynik niedosłuchu Adriana - choroby błędnika zwanej otosklerozą. Osoby, u których błędnik nie funkcjonuje prawidłowo ,mają wrażenie, jakby ciało wirowało w odwrotną stronę niż świat wokół. Schorzenie odkryła pani Basia, nieoceniona sekretarka w gabinecie prezesa.

B Berczyński. Doktor, zwany familiarnie Wackiem. Nasz człowiek w Ameryce. Po perfekcyjnym wyjaśnieniu zamachu smoleńskiego i wykończeniu caracali Wacek otrzymał od ministra Antoniego Macierewicza kolejne zadanie. Chodzi o zdobycie nagrań satelitarnych z 10 kwietnia 2010 roku, które NASA ukrywa przed Polską. Wacek pracuje tam pod przykryciem, dlatego nie wiadomo, gdzie umieścił go MON i czy wróci.

Mały alfabet rządów dobrej zmiany [z przymrużeniem oka]

C chleb św. Antoniego. Pokuta, którą zadał sobie b. bydgoski radny PiS Rafał Piasecki pod wpływem religijnego uniesienia. Małżonka pana Rafała systematycznie od lat dosypywała mu do whisky narkotyku i przesalała zupę, w wyniku czego na jej ciele pojawiały się liczne zasinienia. Pokuta za maltretowanie żony, którą Piasecki ogłosił publicznie, polegać będzie na comiesięcznym rozdawaniu ubogim tysiąca chlebków św. Antoniego, które symbolizują dobro i pomyślność. Dzięki temu Bydgoszcz będzie miała swoje miesięcznicce wpisane jako imprezy cykliczne aż do postawienia panu Rafałowi pomnika na Starym Rynku.

Mały alfabet rządów dobrej zmiany [z przymrużeniem oka]

D „Dorwać Tuska”. Serial telewizyjny, prawdopodobnie tasiemcowy, którego pierwszy odcinek wyświetlono 17 kwietnia. Treść: główny bohater, podejrzewany o seryjne zabójstwa i zdradę dyplomatyczną przybywa Pendolino (z jęz. wł. wahadełko) do stolicy. Zbrodniarza witają tłumy zomowców, zdrajców i platformersów. Drugi odcinek miał być kręcony 5 lipca, ale scenarzysta (prokurator) nie bardzo wiedział, co napisać.

E elektroniczne podpaski. Rewolucyjna forma ograniczenia tłoku w polskich więzieniach pokrewna do elektronicznych bransoletek noszonych na nodze przez skazańców i kontrolujące każdy ruch nieszczęśników. Podczas senackiej debaty wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik rozwinął tę nowatorska metodę: „Oczywiście mam nadzieję, że będziemy popularyzowali ideę stosowania dozoru podpasek elektronicznych”. Ta freudowska pomyłka może mieć nieprzewidywalne konsekwencje, ponieważ nie jest pewne, gdzie umieszczać elektroniczne podpaski skazanym płci męskiej. Ale podobno elektroniczne podpaski znakomicie sprawdzają się w San Escobar.

F facebook. Internetowy portal społecznościowy, w którym każdy może napisać to, co chce, także poezję na miarę Mickiewicza. Następcą wieszcza okazał się Selim Chasbijewicz, przyszły ambasador w Kazachstanie. Oto fragment ody:

O, Jarosławie Wielki, władco dusz Polaków,
Który nasz naród wyprowadzisz z klęski,
Który zdobędziesz imperium Lechitów,
I znów odrodzisz Warszawę i Kraków.
Niech będzie pamięć Twego brata Lecha
Na zawsze w kraju świętego Wojciecha
Łączyć a nie dzielić naród nasz wybrany.

Mały alfabet rządów dobrej zmiany [z przymrużeniem oka]

G Gepetto. Bajkowa postać samotnego mężczyzny, który wystrugał z drewna synka Pinokia, notorycznego kłamcę i trafił do Sejmu RP. Totalna opozycja PO oskarżyła PiS: „Jesteście Pinokiami! Nosy wam się wydłużają od kłamstwa codziennie! Kłamstwo jest waszym znakiem firmowym. A na dole, w pierwszym rzędzie, siedzi wasz mistrz, Gepetto. On was wszystkich wystrugał”. Powstaje „Ucho Geppeta”.

H humor z Nowogrodzkiej. Minister Mariusz Błaszczak wchodzi do gabinetu Jarosława Kaczyńskiego i melduje:
- Panie prezesie, Tusk właśnie przyjechał...
- Długo posiedzi?

I imiona. Resort Antoniego Macierewicza ogłosił konkurs na nadanie imion samolotom dla VIP-ów kupionych za dwa miliardy zł. Wygra ten, kto nada nazwy pięciu samolotom w taki sposób, aby każde zawierało imię Lech, np. Lechistan, Lechia.

J Jego Eminencja abp Głódź dostrzegł, że Polska nie jest podzielona. Są zróżnicowane opinie, ale w stopniu tak wielkim, że przybierają miarę totalnej opozycji, a ta staje się karykaturą i skazana jest na niepowodzenie - negacja rodzi negację i nic nowego nie tworzy. W przeciwieństwie do totalnej władzy - każe mądrze dr prawa kanonicznego, gen. dywizji, biskup polowy, diecezjalny i arcybiskup metropolita gdański.

K konsumpcja garściami tabletek ellaOne, zwana też przez rodzinę Radia Maryja i dobrodziejów tabletkami śmierci. Niejaki Ostrowski z PiS był świadkiem, jak dziewczęta kupowały po kilka garści. To prawdziwa sztuka, bo każda sztuka ellaOne kosztuje 100 zł.

Mały alfabet rządów dobrej zmiany [z przymrużeniem oka]

L limuzyna premierowska. Badanie przyczyn wypadku kraksy z udziałem premier Beaty Szydło przedłuża się. Nadal nie wiadomo, czy limuzyna pędziła z sygnałem dźwiękowym, ponieważ rejestrator tego nie zapisał. W tej sytuacji winę ponosi młody człowiek, który nie wiedział, w kogo stuknął. Ze względu na stopień skomplikowania wypadku badanie zaczyna przypominać wyjaśnianie katastrofy promu Challenger.

Ł Łomża. Miasto, które 3 Maja na cześć wiceministra spraw wewnętrznych Jarosława Zielińskiego usunęło ze Starego Rynku unijną flagę. Platformersi liczyli, że na znak żałoby opuszczą ją tylko do połowy.

M Magierowski Marek, b. rzecznik prezydenta. Prawicowy publicysta Łukasz Warzecha zdradził przyczyny jego dymisji: „Marek ma silną alergię na głupotę. Z tą cechą bywa w polityce trudno”.

N nagroda. Antoni Macierewicz odznaczony został za zasługi dla obronności kraju w ub. roku 33-tysięczną premią. Biorąc pod uwagę jego dzieła, to stanowczo za mało, zaledwie 2750 zł miesięcznie.

O nowe województwo najsilniej zabiega Częstochowa, której radni Prawa i Sprawiedliwości sami poprosili o szybsze zmiany niż zapowiada kierownictwo partii. Będziemy mieli trzy stolice - Częstochowę, Toruń i Warszawę.

Mały alfabet rządów dobrej zmiany [z przymrużeniem oka]

P przemysł pogardy. Sędzia Trybunału Konstytucyjnego Lech Morawski ujawnił tajemnicę państwową w Oxfordzie: rząd cierpi, bo nie cierpi homoseksualistów.

R rozkaz. Minister obrony Macierewicz rozkazał żołnierzom stołecznego garnizonu strzec jak źrenicy oka popiersia Lecha Kaczyńskiego na kółkach. Rzekł: „Spadł na was wielki obowiązek! Tak, jak na co dzień strzeżecie wielkiej tradycji i dorobku Wojska Polskiego i polskich żołnierzy zaklętych w Grobie Nieznanego Żołnierza, tak od miesiąca spada na was wielki obowiązek strzeżenia popiersia tego, który poległ w obronie Rzeczpospolitej”. Po czym popiersie ewakuowano.

S snajperzy. Po raz pierwszy na dachach Krakowskiego Przedmieścia w Warszawie bezpieczeństwa miesięcznicy strzegli snajperzy. Z podobnych względów drabinkę prezesa zastąpioną podestem.

T Telewizja Polska podpisała porozumienie o współpracy z Chengdu Radio and Television telewizją regionalną należącą do chińskiej prowincji Syczuan. Współpraca informacyjna z mediami Chińskiej Republiki Ludowej będzie owocna. Chińczycy chcą kupić propagandowy format TVP i odsprzedać w barterze Korei Północnej.

Mały alfabet rządów dobrej zmiany [z przymrużeniem oka]

U Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy, kierowany przez wojewodę z PiS zablokował program leczenia in vitro. Bo to grzech ciężki i inseminacja.

W Waszczykowski. Człowiek legenda, który wprowadził Polskę do europejskich potęg. Powszechnie szanowany w świecie dyplomataołek. Wezwał na dywanik nie tylko Komisję Europejską, Komisję Wenecką, ale także nowego prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Waszczykowski będzie świecić z dumy intelektem, a Macron oczami. Ze wstydu.

Z zgromadzenia cykliczne. Odkąd w polskim prawie pojawiło się sformułowanie „zgromadzenie cykliczne”, czytaj „miesięcznice smoleńskie”, Jarosław Kaczyński ma zarezerwowane Krakowskie Przedmieście 10 każdego miesiąca od maja 2017 do kwietnia 2020 od godz. 6.00 do godz. 22.00. Na Wawelu to prawo jeszcze nie obowiązuje, ale wszystko przed nami - zgodę na zamknięcie nekropolii wyda Kościół.

Ż żar. Żarliwie demonstrował Obóz Narodowo-Radykalny z okazji 83. rocznicy powstania tej sympatycznej organizacji. W marszu uczestniczyło kilkaset osób, które skandowały katolickie hasła: „Śmierć wrogom ojczyzny” i „Znajdzie się kij na lewacki ryj”. Nie wiadomo, w której świątyni modlono się o śmierć, i kije.

Jacek Deptula

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.