Agnieszka Domka-Rybka

Małe firmy idą do większej kontroli!

Mikroprzedsiębiorcy to ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą, zatrudniają do dziesięciu pracowników, a ich obroty nie przekraczają 2 miliony euro Fot. 123fr Mikroprzedsiębiorcy to ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą, zatrudniają do dziesięciu pracowników, a ich obroty nie przekraczają 2 miliony euro rocznie.
Agnieszka Domka-Rybka

Od nowego roku najmniejsze firmy będą musiały przesyłać fiskusowi dane z rejestru VAT elektronicznie. W regionie dotyczy to 67 tys. przedsiębiorców.

Mowa tutaj o mikroprzedsiębiorcach, którzy zatrudniają do 10 pracowników, ich obroty nie przekraczają 2 mln euro rocznie, są podatnikami VAT i składają deklaracje VAT-7 i VAT - 7K. Czyli, chodzi o najmniejsze firmy, m.in. jednoosobowe.

Rejestr sprzedaży i zakupu

Mikroprzedsiębiorcy to już ostatnia grupa firm, które będą miały obowiązek przekazywania JPK_VAT (Jednolitego Pliku Kontrolnego dla potrzeb VAT) bez wezwania organu podatkowego. Duże wysyłają rejestry sprzedaży i zakupów VAT w formie elektronicznej od lipca zeszłego roku, a małe i średnie od początku bieżącego.

Jak składać Jednolity Plik Kontrolny? Czytaj w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 80% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agnieszka Domka-Rybka

Gdybym nie była tu, gdzie jestem, może prowadziłabym jakąś dużą firmę. Bo w tematyce biznesowej czuję się jak "ryba w wodzie" (i nie ma to żadnego związku z drugim członem mojego nazwiska). Większość moich artykułów dotyczy gospodarki. Choć nieraz, by się "zresetować", sięgam także po tematy społeczne. Od kilku lat prowadzę portal strefabiznesu.pomorska.pl, który jest mi bardzo bliski. Zżyłam się z nim i podglądam go nawet na urlopie - z tęsknoty.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.