Malarska przygoda u naszych sąsiadów

Czytaj dalej
Fot. Maria Eichler
Maria Eichler

Malarska przygoda u naszych sąsiadów

Maria Eichler

Muzeum Trzebiatowskiego podsumowało rok. I ma kolejne plany.

To wielki zaszczyt dla krakowsko-chojnickiego malarza, że został zaproszony do udziału w wystawie w Dusseldorfie w ramach obchodów 45-lecia polsko-niemieckiego pojednania. Pierwotnie miało być na niej trzech artystów z Polski, ale Stefan Gierowski zachorował, więc na placu boju pozostali Jacek Maślankiewicz z Warszawy i Janusz Trzebiatowski z Chojnic.

List o przyjaźni

- Nie mogłem być na oficjalnym otwarciu wystawy, która jeśli chodzi o mój w niej udział, składa się z depozytów z muzeum w Chojnicach - tłumaczy Trzebiatowski. - Ale przesłałem na tę okoliczność list-przesłanie, tym razem o przyjaźni. Tak się to w życiu składa, że ja, który jako dziecko uciekałem z płonącej Warszawy, teraz dedykuję zgoła inne słowa Niemcom...

Jest już efekt wystawy w Niemczech - zaproszenie na wiosnę na Światowe Targi Sztuki w Karlskrone w Szwecji.

Ale na razie malarz przebywa w Chojnicach, a wczoraj w Łęgu, gdzie uczestniczył w wydarzeniu otwarcia Galerii Okno Sztuki.

Rada programowa baszty zapoznała się już ze sprawozdaniem za ubiegły rok i przyjęła plan pracy na kolejny. Nadal więc Janusz Trzebiatowski będzie uczestniczył w pracach komitetu organizacyjnego II Europejskich Dni Pomorza w Szczecinie, a przypomnijmy, że w tym roku otwierał je swoją wystawą. Szykuje się też wystawa prac Trzebiatowskiego w Hamburgu, trwają uzgodnienia terminu i miejsca. Wraca projekt promowania kolegów po fachu w ramach cyklu „...z Polski”.

- Chciałbym sprowadzić kogoś z najwyższej półki, ale jeszcze nie wiem, kto to będzie - mówi artysta.

Wyprowadzi do parku

W ramach VI Jesiennych Dni Sztuki na pewno miłośnicy organów doczekają się kolejnego koncertu, być może ponownie zagra mistrz Gembalski. Będzie też koncert fortepianowy Izabeli Jutrzenka Trzebiatowskiej, córki artysty, która kształci się teraz pod okiem Kevina Kennera. Nie zabraknie impresji poetyckich i pojedynku na słowa - po raz kolejny - z Januszem Gierszewskim. Będzie wystawa rysunku artystycznego i warsztaty. Tegoroczne okazały się świetnym doświadczeniem i tym razem Trzebiatowski planuje wyprowadzić młodych...do parku, by tam podglądali przyrodę i malowali.

Zamierza też rozszerzyć współpracę artystyczną z Czerskiem i nawiązać ją z Brusami. Stałym punktem odniesienia dla niego będzie też jego stara szkoła - LO i Towarzystwo Przyjaciół LO.

Baszta weźmie udział w Nocy muzeów i po raz kolejny będzie zapraszać na Mikołajki ze sztuką. Być może zyska nowych sympatyków...

Maria Eichler

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.