Mała lekcja lokalnej historii także w ferie

Czytaj dalej
Fot. Szymon Cieślak
Szymon Cieślak

Mała lekcja lokalnej historii także w ferie

Szymon Cieślak

Po miejscach ważnych dla mieszkańców miasta, oprowadził harcerzy Stefan Czarnecki, prezes Żnińskiego Towarzystwa Kultury.

Najpierw Żnińska Drużyna Harcerska „Ad Astra” działająca przy SP nr 2 oraz Żnińska Drużyna Staroszharcerska „Opad”, która funkcjonuje przy PG nr 1, udały się pod znajdujący się przy ul. Mickiewicza pomnik Powstańców Wielkopolskich zamordowanych przez Niemców w 1939 roku.

- W tym miejscu nastąpił największy mord II wojny światowej w Żninie. Zamordowano tutaj około sześćdziesięciu osób. Zwożono ich w ciągu trzech dni. Przyjechali skuci łańcuchami. Kopali własne groby. Następnie kazano im rozebrać się do bielizny i strzałem w tył głowy zabito. Głównie byli to mieszkańcy Szubina i okolic, którzy byli uczestnikami powstania wielkopolskiego - opowiadał Stefan Czarnecki.

Po złożeniu kwiatów i zniczy na pomniku, wszyscy udali się do Muzeum Ziemi Pałuckiej, gdzie zwiedzili wystawę poświęconą Józefowi Kowalkiewiczowi, organizatorowi wielu zawodów motorowodnych i Honorowemu Obywatelowi Żnina.

Szymon Cieślak

Pracuję w Żninie. Zajmuję się przede wszystkim tematyką z terenu powiatu żnińskiego. Głównie robię zdjęcia. Publikuję na portalu znin.naszemiasto.pl oraz pomorska.pl. Moje publikacje można śledzić także w Gazecie Pomorskiej.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.