„Makabryczna noc”. To będzie mocny film

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Nawrocki
Dariusz Nawrocki

„Makabryczna noc”. To będzie mocny film

Dariusz Nawrocki

Powstaje fabularyzowany dokument, który ma nam przypomnieć tragiczne wydarzenia z października 1939 roku

W nocy z 22 na 23 października 1939 roku w inowrocławskim więzieniu zamordowano 56 znanych i powszechnie szanowanych mieszkańców powiatu.

Ta najbardziej wstrząsająca hitlerowska zbrodnia dokonana w trakcie niemieckiej okupacji w Inowrocławiu zainteresowała Sebastiana Bartkowskiego z Instytutu Filmowego Unisławskiego Towarzystwa Historycznego. Wraz z przyjaciółmi przygotowuje on serial „Historican - Tropiciele prawdy” realizowany przy współudziale Muzeum Historii Polski w Warszawie. Jeden z odcinków poświęci właśnie „Makabrycznej nocy” w Inowrocławiu.

- W nocy z 22 na 23 października 1939 roku z rąk i za sprawą pijanych hitlerowskich oprawców, w szczególnie okrutny sposób, zamordowano 56 znanych i powszechnie szanowanych mieszkańców miasta i powiatu, wśród nich sąsiadów i znajomych jednego ze sprawców - przypomina Józef Siej, koordynator filmu z Inowrocławia.

W sobotę sceny do filmu kręcono na ulicach Inowrocławia, w ratuszu, sądzie oraz w zakładzie karnym.

- Jest to dokument fabularyzowany. Zagrają w nim między innymi aktorzy amatorzy z Unisławia, którzy grali już w kilku serialach, a także inowrocławianie - tłumaczy Józef Siej. Film ma być również bogaty w relacje autentycznych świadków tamtych wydarzeń.

„Makabryczna noc” w przyszłości prezentowana ma być w TVP Historia, TVP Regionalna, inowrocławskim Kinomaksie, szkołach i lokalnej telewizji kablowej.

Dariusz Nawrocki

Od zawsze chciałem pracować w mediach. Moje marzenie spełniło się w 2001 roku. Jestem dziennikarzem inowrocławskiego oddziału "Gazety Pomorskiej". Zajmuję się głównie tematyką samorządową i społeczną. Piszę o sprawach dotyczących powiatu inowrocławskiego i mogileńskiego. Moje teksty, galerie i filmy ukazują się na portalach pomorska.pl, inowroclaw.naszemiasto.pl i mogilno.naszemiasto.pl. Jestem kibicem sportowym, miłośnikiem przyrody i namiętnie słucham dobrej muzyki. Najlepiej relaksuję się w trakcie biegania leśnym duktami.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.