Majątki wiceprezydentów Bydgoszczy już znamy, prezydenta - jeszcze nie

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Hanna Walenczykowska

Majątki wiceprezydentów Bydgoszczy już znamy, prezydenta - jeszcze nie

Hanna Walenczykowska

W minionym roku bydgoscy radni uzyskali wyższe przychody. Niektórzy zarobione pieniądze inwestowali powiększając majątki. Ile zarobili w 2017 roku prezesi spółek należących do miasta? Jeszcze nie wiemy

Zasobność cudzego portfela zawsze budzi emocje. Kiedy opublikowano oświadczenia majątkowe bydgoskich radnych, poseł Paweł Olszewski (Platforma Obywatelska) od razu podliczył, o ile wzrosły w czasie 2017 r. dochody radnych Prawa i Sprawiedliwości - wykazał, że razem zarobili o 700 tys. zł więcej niż wcześniej.
Liderem stał się radny Mirosław Jamroży, który zarobił ponad 320 tys. zł (razem z dietami radnego). Stanisław Grodzicki w 2017 otrzymał z kilku źródeł prawie 229 tys. zł wynagrodzenia. Nieźle wiedzie się też pozostałym radnym PiS np. Krystian Frelichowski uzyskał ponad 72 tys. zł przychodu, a Jarosław Wenderlich wykazał ponad 156 tys. zł przychodu, z czego prawie 42,5 było wynagrodzeniem członka rady nadzorczej Radia PiK. Tadeusz Kondrusiewicz osiągnął ponad 123 tys. zł, a Tomasz Rega zarobił ponad 196 tys. zł. Warto dodać, że radni województwa, którzy weszli do samorządu z listy PiS również dobrze zarabiają, np. Andrzej Walkowiak został prezesem fabryki obrabiarek i członkiem rady nadzorczej Radia PiK - jego ubiegłoroczne przychody przekroczyły 260 tys. zł.Platforma też zarabia

W gronie radnych Platformy Obywatelskiej dobrze zarabiają dyrektorzy biur poselskich. I tak, np. radna Monika Matowska wykazała prawie 105 tys. zł przychodu, a na konto Jakuba Mikołajczaka w minionym roku trafiło ponad 211 tys. zł. Lech Zagłoba-Zygler wykazał w oświadczeniu ponad 81 tys. zł przychodu, radny od dawna inwestuje w obligacje, których wartość ocenił na prawie 241,6 tys. zł. Janusz Czwojda ma spore oszczędności (363 tys. zł na koncie i 237 tys. na kontach funduszy inwestycyjnych), przychody radnego w 2017 r. wyniosły ponad 47 tys. zł. Janusz Drozdalski posiada nieruchomości o wartości 2,6 mln zł (dom, działki, 2 hale), natomiast przychody radnego wyniosły ponad 175 tys. zł.

Oszczędzają „na lewicy”

W gronie radnych SLD-Lewica Razem pieniądze oszczędzał Kazimierz Drozd (330 tys. zł na koncie i 370 tys. zł w papierach), natomiast jego ubiegłoroczny przychód wyniósł prawie 96 tys. zł. Na koncie Jana Szopińskiego pod koniec ubiegłego roku było 114 tys. zł. Radny miał też papiery wartościowe, dom i grunty. Jego przychód - 139 tys. zł.
Urząd Miasta Bydgoszczy publikuje oświadczenia majątkowe za 2017 r. osób, które zajmują kierownicze stanowiska. Oświadczenie Rafała Bruskiego, prezydenta Bydgoszczy, nie wróciło jeszcze z urzędu wojewódzkiego i dlatego na internetowych stronach UMB dokument nie jest jeszcze dostępny. Ale jawne są oświadczenia zastępców prezydenta.

Wiceprezydenci

167 tysięcy złotych w 2018 roku zarobiła Iwona Waszkiewicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy

Pracują dla województwa

A jeśli już o bydgoskim lotnisku mówimy, to warto dodać, że Tomasz Moraczewski, prezes spółki Port Lotniczy Bydgoszcz, zarobił w 2017 r. ponad 267 tys. zł brutto. Taką kwotę wpisał z oświadczeniu opublikowanym przez Urząd Marszałkowski w Toruniu, który jest największym akcjonariuszem tej bydgoskiej spółki.
Dla porównania - Krzysztof Tadrzak, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy, uzyskał 199 tys. zł przychodu, natomiast Edward Hartwich, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy, zarobił 216 tys. zł. Maciej Puto, dyrektor Filharmonii Pomorskiej, uzyskał przychód w wysokości ponad 146 tys. zł.

Prezesów jeszcze nie ma

Niestety, powyższych zarobków szefów jednostek podlegających samorządowi województwa nie możemy porównać z tymi, które osiągnęli prezesi spółek należących do samorządu Bydgoszczy lub jednostek mu podlegających. Ich oświadczeń jeszcze nie opublikowano.
- Sukcesywnie będziemy je publikować - zapewnia nas Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy.

Hanna Walenczykowska

Komentarze

2
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Z chęcią

Po.....dzielić z Innymi...............

Janek

Mówiąc jednym zdaniem to złodzieje zarabiają tyle kasy I za co . Po co im te diety niech ludzie dadzą zarobić A nie tylko do swojej kieszeni

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.