Mają wyroki. Maturę zdają za kratami więzienia

Czytaj dalej
Fot. Aleksandra Pasis
Aleksandra Pasis

Mają wyroki. Maturę zdają za kratami więzienia

Aleksandra Pasis

- Zrobiłyśmy niemądre rzeczy w życiu, ale dojrzałyśmy - mówią więźniarki Alicja i Monika. Dziś, pierwszy raz w historii szkoły więziennej dla kobiet, 11 osadzonych podejdzie do egzaminu.

Stres? - Jest... Dlatego staram się już nic nie powtarzać i nie rozmawiać o maturze. Dla relaksu, byłam na spacerze - mówi Alicja, z którą spotkaliśmy się we wtorek w jednej z sali widzeń Zakładu Karnego nr 1 przy ul. Wybickiego.

Alicja za kratami jest już kilka lat. Gdy trafiła do więzienia miała ukończone jedynie gimnazjum. To tutaj zaczęła kontynuować naukę. Zaliczyła zawodówkę. Jest wykwalifikowaną krawcową.

- Czas w izolacji sprawił, że dojrzałam i chcę czegoś więcej, by lepiej się czuć - przyznaje Ala, drobniutka, ciemnowłosa dziewczyna. - Dzięki temu, że się kształcę wzrasta moje poczucie wartości.

25-latka podkreśla, że motywację i wsparcie otrzymuje od rodziny. - Moi najbliżsi widzą, że zmieniam się na lepsze. Gdy powiedziałam rodzicom, że podchodzę do matury, pierwszy raz usłyszałam, że są ze mnie dumni - mówi Alicja.

Jako bardzo młoda dziewczyna do Zakładu Karnego nr 1 w Grudziądzu trafiła też Monika. Wówczas miała skończoną tylko szkołę podstawową. Podobnie jak Alicja, za kratami zdobyła zawód krawcowej przemysłu lekkiego, aż nadszedł czas na kolejny szczebel wykształcenia. - Priorytety się zmieniają. Maturę robię dla samej siebie - dzieli się przemyśleniami Monika.

Obie osadzone podkreślają: - Świat idzie do przodu, a my wciąż tutaj... Dzięki szkole możemy nadrobić zaległości, a przede wszystkim się nie uwsteczniać.

Dziewczyny zdają sobie również sprawę z tego, że piętno więzienia zostanie na trwałe w ich życiorysach. - Tego nie wymażemy, ale możemy też wyciągnąć z tego czasu coś dobrego, by po wyjściu stąd łatwiej znaleźć pracę i normalnie żyć - zaznaczają Alicja i Monika.

Więźniarki - o ile im się powiedzie na maturze - mają marzenia, by dalej się kształcić.

Alicja: - Myślę o szkole policealnej. Kierunek? Coś związanego z projektowaniem lub kosmetologią. Chciałabym robić coś co lubię i co jest jednocześnie pożądane na rynku pracy.

Monika: - Raczej będę szukała czegoś bliższego stylizacji pomieszczeń bądź dekoracji wnętrz.

Osadzone, obowiązkowo jak wszyscy maturzyści, zdają polski i matematykę oraz język obcy. W ich przypadku będzie to angielski. - Na pewno będę miała poprawkę - śmieje się Monika.

Oprócz tego, Alicja będzie zdawała na poziomie rozszerzonym wiedzę o społeczeństwie, a Monika geografię.

Do egzaminu dojrzałości za kratami ZK nr 1 w Grudziądzu podejdzie dziś 11 osadzonych. To pierwsza matura w historii szkoły więziennej dla kobiet! Jedynej w Polsce. Działającej pod różnymi nazwami, a obecnie Centrum Kształcenia Ustawicznego, od 1957 roku!

- W tej chwili kształci się w niej 60 uczennic - mówi ppłk Helena Reczek, rzecznik prasowy Zakładu Karnego nr 1 w Grudziądzu.

Są dwie klasy licealne oraz trzy, w których panie zdobywają szlify w zawodzie kucharz i krawiec.

- Procedury egzaminacyjne są takie same jak w przypadku pisania matury czy zaliczania kursów na wolności- dodaje ppłk Helena Reczek.

Co ważne, świadectwa ukończenia szkoły nie stygmatyzują przestępców po wyjściu zza krat. Nigdzie bowiem, nie jest zaznaczone, że to placówka działająca w więzieniu.

Aleksandra Pasis

W grudziądzkim oddziale Gazety Pomorskiej pracuję kilka lat. Zajmuję się głównie tematyką związaną z samorządem, sprawami społecznymi oraz kryminalnymi. Praca z ludźmi, a dokładniej ich historie: jedne dramatyczne, inne zabawne, jest jednocześnie tym co sprawia mi dużą satysfakcję. A najważniejsze - uczy pokory. Po pracy lubię jeździć na rowerze. W czasie urlopu - podróżuję. Gdy znajduję wolną chwilę wieczorem sięgam po książki. Tradycyjne. Papierowe. Tak jak tradycyjna Gazeta Pomorska.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.