Hanka Sowińska

Mają pacjentów i duże możliwości. Czekają na pieniądze z NFZ

Szpital Eskulap specjalizuje się w chirurgii naczyniowej, kolejki dla pacjentów korzystających z umowy lecznicy  z NFZ sięgają ponad 2 lat. Fot. materiały szpitala eskulap Szpital Eskulap specjalizuje się w chirurgii naczyniowej, kolejki dla pacjentów korzystających z umowy lecznicy z NFZ sięgają ponad 2 lat.
Hanka Sowińska

W regionie poza siecią szpitali pozostało 26 placówek. Lecznice czekają na zapowiedziane konkursy ofert.

- Na pewno będziemy stawać do konkursu. Ciągle jednak nie znamy terminu, choć wiem, że w oddziale trwają przygotowania. Ważna jest kwota, którą Fundusz będzie dysponował, to się stale zmienia - mówi nam prof. dr Stanisław Molski, twórca Szpitala Eskulap w Osielsku pod Bydgoszczą.

Placówka specjalizuje się w leczeniu pacjentów z chorobami naczyń.

- Nasz dotychczasowy kontrakt wynosił 2 mln zł. Tymczasem pacjentów wymagających pilnej interwencji jest coraz więcej. Skutek jest taki, że w 2016 roku wydaliśmy dwa razy więcej pieniędzy, lecząc pacjentów w ramach ubezpieczenia - prof. Molski zdradza nam kulisy leczenia w ramach składki. - Fundusz obiecał, że zwróci nam to, co wydaliśmy ponad umowę. Tak się nie stało. W ramach ugody dostaniemy 30 proc. To nawet nie pokrywa wartości użytego do zabiegów sprzętu. Bardzo nas to zabolało.

Niestety, konsekwencje tego odczują pacjenci. - Przestrzegamy rygorystycznie limitów. Musimy odmawiać nawet tym pacjentom, którzy są bardzo chorzy. Teraz kolejka na operacje żylaków kończyn dolnych, w ramach NFZ, wynosi prawie 2 lata.

Ratunkiem dla szpitala są usługi komercyjne. - Mamy naprawdę dużo pacjentów. I dzięki temu możemy funkcjonować - dodaje prof. Molski.

Gdy bydgoski oddział NFZ ogłosi już konkurs dla niepublicznych lecznic, to o jaką kwotę będzie szpital zabiegał?

- Jeśli mamy ratować pacjentów z ciężkimi chorobami naczyń i nie wydłużać kolejki, to na chirugię naczyniową potrzebujmy 5 mln zł. Szkoda, że nie możemy w pełni wykorzystać ani sprzętu, ani doświadczonego personelu - podsumowuje prof. Molski.

W Kujawsko-Pomorskiem do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń zdrowotnych (PSZ) trafiło 30 lecznic. Nie zakwalifikowały się 26 jednostki; są to tzw. niepubliczne szpitale, które łącznie dysponują 274 łóżkami (jest wśród nich Szpital Eskulap).

- Są to niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej, które mają - z wyjątkiem dwóch - zakontraktowane świadczenia w trybie planowym lub w trybie jednodniowym, od jednego do kilku zakresów i nie spełniają warunku posiadania izby przyjęć - tak 28 czerwca tłumaczyła pod dr. n. med. Elżbieta Kasprowicz, dyrektor wojewódzkiego oddziału NFZ w Bydgoszczy.

Zapowiedziała, że w lipcu Fundusz ogłosi konkurs dla tych lecznic, które do sieci nie wpadły.

- Nie jest znany jeszcze termin ogłoszenia konkursu dla szpitali poza siecią. Co do kwoty, która będzie przeznaczona na zakup świadczeń - niestety, również jeszcze nie jest nam znana - taką odpowiedź otrzymaliśmy wczoraj od Hanny Krzyżanowskiej z K-POW NFZ w Bydgoszczy.

Pytaliśmy też w Centrali NFZ. Żadnych szczegółów nam nie podano.

Do konkursu stanie także bydgoska Klinika Okulistyczna „Oftalmika”. - Mamy sygnały, że niebawem zostanie ogłoszony - mówi prof. dr Józef Kałużny, wiceprezes „Oftalmiki”.

Rocznie, dzięki kontraktowi z NFZ operacje zaćmy, w ramach ubezpieczenia, wykonuje tu 500-600 pacjentów.

Zgodnie z zapowiedziami ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła w konkursowej puli na być ok. 7 proc. kwoty, która teraz wydawana jest na leczenie szpitalne (ok. 35 mld zł). Ponad 93 proc. pieniędzy sieciowe szpitale dostaną w ramach ryczałtu.

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał "strumieniem wieków".

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.