Mają osiem miesięcy na remont wiaduktów we Włocławku

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Galczak
Andrzej Galczakandrzej.galczak@pomorska.pl

Mają osiem miesięcy na remont wiaduktów we Włocławku

Andrzej Galczakandrzej.galczak@pomorska.pl

Kierowcy mogą nawet nie zauważyć, że pod jezdnią trwa naprawa.

Wykonawcy wybrani. Na przeprowadzenie remontu wiaduktów na ul. Wroniej konsorcjum firm: Drogi i Mosty Antoni Popowski oraz Drogi i Mosty Krzysztof Szymański, ma 8 miesięcy.

Przeznaczone do remontu wiadukty mają blisko czterdzieści lat. Przez cały ten czas są intensywnie eksploatowane. Znaczący wpływ na ich obecny stan miało wykonawstwo, a przede wszystkim zła jakość użytego betonu.

Naprawa wiaduktów przeprowadzona była już w latach 1992 i 1993, ale i wówczas popełniono błędy technologiczne. Konieczność naprawy czterech podpór poddylatacyjnych wynika z licznych zarysowań i spękania betonu, które występują zarówno w warstwach naprawczych, jak i w betonie, z którego zostały wykonane.

Skorodowane jest również zbrojenie. Spowodowała to zbyt cienka otulina prętów. Korodując pęcznieją i rozsadzają beton. Obecny stan podpór kwalifikuje je do remontu i wzmocnienia.

- Najtrudniejszym zadaniem będzie podniesienie wiaduktów w taki sposób, aby ruch mógł się odbywać bez przeszkód - mówi Krzysztof Szymański, kierownik budowy. - Wiadukty staną na tymczasowych podporach, a w tym czasie będziemy naprawiali istniejące i dostawimy po jednej dodatkowej podporze pod każdym z dwóch wiaduktów.

Kierownik budowy dodaje, że to jest ostatnia chwila na przeprowadzenie remontu. Podkreśla, że jeśli nie zostałby wykonany w tym roku, to wiadukty musiałyby być wyłączone z ruchu.

Ośmiomiesięczny termin - zdaniem Krzysztofa Szymańskiego - jest realny i wykonawca w nim się zmieści.

Piesi poruszający się po wiaduktach z pewnością zauważają, a czasem potykają się o nierówną nawierzchnię na chodnikach, a także brzydkie i rdzewiejące balustrady. Te roboty, choć konieczne do wykonania, będą musiały jeszcze poczekać.

Wartość robót konsorcjum wyceniło na 710 tys. zł, dając jednocześnie sześcioletnią gwarancję na wykonane przez siebie roboty budowlane.

Andrzej Galczakandrzej.galczak@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.