„Grzeszny żywot Franciszka Buły” zrobił furorę w całym kraju, choć wywiedziony był z tradycji śląskich elwrów raczej nieznanej poza granicami regionu. Kinomanów zachwycił jednak balladowy sposób narracji tego filmu, pysznie nakreślone postacie,...
Gdy wiosną wszędzie słychać było: „Zostań w domu”, chcieliśmy wrócić do pracy, tej stacjonarnej. Teraz możemy wychodzić. Tyle, że spodobała się nam praca zdalna. Biuro też nam się podoba, ale tylko to w domu.
Odrzucił propozycję występu w „Tańcu z gwiazdami”, bo nie pasowałoby to do wizerunku mrocznego rockmana. Jego największą pasją jest bowiem grupa Cochise. Nie przeszkadza mu to jednak być w domu czułym mężem i ojcem.
Lekarze i pracownicy medyczni Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu, na czas pandemii przemianowanego w lecznicę jednoimienną, zarezerwowaną dla zakażonych koronawirusem, od marca stoją na pierwszej linii frontu w walce z nowym...
"XXI-wieczne polskie baśnie rutynowo powinno kończyć się zdaniem: Ja też tam byłem, niejedną małpkę wypiłem".
Ryszard B. za podwójne zabójstwo 113 dni żył z wyrokiem śmierci, bo taką karę usłyszał przed krakowskim sądem. Dopiero Sąd Najwyższy był dla niego bardziej litościwy.
Na Zelewie Zemborzyckim zakończyła się rywalizacja w 3. edycji Grand Prix Yacht Klubu Polskiego Lublin oraz w zawodach o Błękitną Wstęgę Zalewu Zemborzyckiego. W zmaganiach wzięło udział blisko 40 osób w dwóch kategoriach. Dzięki takim imprezom...
Motoryzacja. W życiu nie chodzi o to, by się ścigać - mówi Sobiesław Zasada, najbardziej utytułowany polski kierowca rajdowy.
Pandemia ma też dobre strony. Niemożliwe? A jednak! W całej Europie wzrosło spożycie warzyw, owoców i produktów lokalnych. Dobra moda na zakupy prosto od rolnika, hodowcy, masarza ogarnęła też Polaków. Podpowiadamy, gdzie i jak kupować bez...
Z Marcinem Czyżniewskim, rzecznikiem prasowym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, na temat obchodzonego w tym roku 75-lecia toruńskiej uczelni.
Rozmowa z prof. Michałem Bilewiczem, psychologiem społecznym z Uniwersytetu Warszawskiego, kierownikiem Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW.
Tadeusz Dołęga-Mostowicz był królem powieści popularnej i krezusem wśród literatów. Na ścieżkę do tego sukcesu pośrednio skierowali go sanacyjni pałkarze.
- Jako szef intensywnej terapii poświadczam, że istnieje. Na co dzień widzę tych pacjentów i wiem, w jakim ciężkim są stanie - mówi prof. Mirosław Czuczwar, kierownik II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii SPSK1 w Lublinie.
- Jeżeli któremuś z polityków brakuje w tym momencie na życie i uznaje swoją pensję na niegodną, to powinien zmienić pracę. Jeśli ktoś idzie do polityki dla pieniędzy i wykorzystuje mechanizmy parlamentarne, żeby poprawić sobie kondycję...
W mojej ocenie nie. Powstanie Warszawskie jest jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. W Polsce stalinowskiej było tematem całkowicie zakazanym, a powstańcy często byli szykanowani i skazywani nie tylko na wieloletnie kary więzienia,...
Przed tygodniem pisałem o tym, że według mnie bez maseczek w miejscach, gdzie powinniśmy je nosić, paradują tylko Janusze i Grażynki. Z jednej strony dostałem sporo maili opisujących starcia z antymaseczkowcami. Z drugiej ciekawy głos Czytelnika...
Rozmowa z dr. Magdaleną Nowak – Paralusz, politolożką i socjolożką z WSB w Toruniu
Z angielska mówi się o nich „birdwatcherzy”, ale dorobili się już także swojej polskiej nazwy: „ptasiarze”. Na bezkrwawe łowy zabierają lornetkę, czasami aparat fotograficzny. I dużo cierpliwości. Obserwowanie ptaków to coraz popularniejsze hobby.
Podobno poszło o to, że Zmysłowa Ines za mało z siebie dała klientowi. "Nie zasłużyła na śmierć" - mówią mieszkańcy wieżowca w Toruniu. Tyle, że wszyscy mogli zginąć w pożarze, który dla zatarcia śladów zbrodni wzniecił sprawca.
Trend walki ze smogiem, zmniejszenie emisji CO2 oraz promowana szeroko postawa pro ekologiczna to klimat naszych czasów. W modne nurty wpisuje się również montaż instalacji fotowoltaicznej. Nasuwa się jednak proste pytanie, czy bycie eko i...
Morza szum, ptaków śpiew... Letnie słońce sprawia, że hormony szaleją i to nie tylko u nastolatków. Wakacyjna miłość rodzi się szybko, rozkwita szaleńczo i najczęściej kończy się wraz z urlopem. Kto rzuca się w nią całym sercem, za to bez głowy,...
- Każda burza jest groźna, nawet taka, która generuje kilka wyładowań atmosferycznych, bo niesie ze sobą naprawdę dużą energię - mówi Arkadiusz Wójtowicz, łowca burz z Lublina. Sprawdzamy, jak wygląda ściganie burzy.
Zmieniał nazwę, brał udział w inwazji na Norwegię, walczył na morzach dalekiej północy. Jego los dopełnił się w Kanale Piastowskim w Świnoujściu. Dziś z wody wyciągane są elementy poszycia o wadze nawet sześciu ton, fragmenty steru i śruby.
"Wszystkim, którzy rozpaczają, że trwa wojna kulturowa, cywilizacyjna wręcz, przypominam, że ona trwa od zawsze".
Rozmawiamy z Mieszkiem Orawcem (35 l.), kardiologiem pochodzącym z Chicago, zakochanym w Krakowie. Przyjechał tu na studia i został już na stałe. Pracuje w Szpitalu Specjalistycznym imienia Jana Pawła II.
- Uznaliśmy, że jeżeli ktoś jest tak krańcowo różnie postrzegany, to coś musi w nim być intrygującego - mówi Dorota Karaś, która razem z Markiem Sterlingowem napisała książkę „Walentynowicz. Anna szuka raju”.
Na początku marca minister Gróbarczyk przestrzegał, że grozi nam największa od 50 lat susza. Mylił się, bo aż tak duża nie będzie, ale z każdym dniem sierpniowych upałów symptomy suszy nasilają się.
SIERPIEŃ 1920. Wojsko Polskie broni się przed nacierającymi bolszewikami. Naród dokonuje bezprecedensowej mobilizacji. Stworzona pospiesznie „biedna i bosa” armia odpiera przeciwnika.
Liczba zachorowań Polaków na odrę zmalała w tym roku o 98 procent. Innych chorób zakaźnych mamy o połowę mniej. To "zasługa" koronawirusa, a konkretnie surowego reżimu sanitarnego wymuszonego pandemią.
Mamy prawo do krytyki. Dla osób urodzonych w Polsce po 1989 roku wydaje się czymś zupełnie naturalnym, że wypowiadają własne opinie bez obawy, że może im coś za to grozić. A jeśli nawet ktoś podważy to prawo, to są instytucje, które mogą pomóc w...
Właśnie mija dokładnie 35 lat od sukcesu Anny Jurksztowicz na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w roku 1985. Przypada także 35-lecie pracy artystycznej tej cenionej wokalistki, producentki, wydawcy i autorki piosenek.
Marta Żmuda Trzebiatowska po porodzie i pandemicznym zamknięciu w domu wróciła na plan. Obecnie pracuje nad najnowszym sezonem serialu "Blondynka". Aktorka opowiedziała nam o tym, jak radziła sobie w czasach wielkiej kwarantanny i jakie emocje...
- Miałyśmy zacząć pod koniec roku, ale pandemia przyspieszyła nasze działania. Kobiety utknęły w domach, w których przeżywały koszmar, telefon interwencyjny dzwonił cały czas – mówi Marta Gralewska, współzałożycielka toruńskiego oddziału Centrum...
Wydarzył się wypadek. Uczestniczyły w nim dwie malutkie dziewczynki. Płakały. Nie rozumiały, co się dzieje. Podszedł strażak. Wręczył maskotki. I od razu dzieciom zrobiło się lepiej.
Pierwszy raz w życiu był w teatrze dopiero na... aktorskich studiach. Wcześniej uczył się w budowlance i był dresiarzem. Nie przeszkodziło mu to jednak stać się jednym z najciekawszych aktorów średniego pokolenia.
Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.
© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.