Ma dopiero 7 lat, a już zadziwia piękną grą na fortepianie

Czytaj dalej
Fot. Iwona Wożniak
Iwona Góralczyk

Ma dopiero 7 lat, a już zadziwia piękną grą na fortepianie

Iwona Góralczyk

Na fortepianie zaczął grać, gdy skończył 6 lat. Wystarczył rok, by ujawnił się jego wielki talent. Teraz trzeba go tylko pielęgnować i rozwijać.

Damian Leśniewski jest obecnie uczniem klasy I w żnińskiej SP nr 2 im. Jana Śniadeckiego oraz Państwowej Szkoły Muzycznej im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy. Zamiłowanie do muzyki odziedziczył po pradziadku, dziadku i tacie.

Jego pierwszym nauczycielem był tata Tomasz. Szybko okazało się jednak, że talent wymaga ręki innego pedagoga.

Chłopiec trafił więc do Bydgoszczy, gdzie najpierw kształcił się pod okiem Izabelli Peter-Kmieć, a teraz ćwiczy pod opieką Barbary Kani. - Nowa nauczycielka w krótkim czasie przekonała się o jego nietuzinkowych zdolnościach - opowiada tata, dodając: - Obserwujemy jego postępy. W dwa miesiące właściwie przeskoczył I i II klasę. Ale specjaliści podkreślają: niech gra będzie dla niego przyjemnością, nic na siłę.

23 kwietnia Damian wziął udział w Konkursie Pianistycznym dla Dzieci i Młodzieży w Nakle nad Notecią, który to odbywał się pod honorowym patronatem Rafała Blechacza. 7-latek otrzymał wyróżnienie, co jest jego pierwszym sukcesem na krótkiej drodze artystycznej.

- Teraz przygotowujemy się do kolejnego występu. Tym razem w Warszawie. Będzie to II Ogólnopolski Festiwal Pianistyczny „Alla Polacca“.

Jak wygląda tydzień utalentowanego 7-latka? - Bardzo pracowicie. Ma lekcje w żnińskiej „dwójce“, a oprócz tego - dwa razy w tygodniu - jeździmy do szkoły muzycznej w Bydgoszczy. W domu ćwiczymy nawet do dwóch godzin dziennie. A w soboty zdarza się, że nawet trzy. Jeśli ja nie mogę być przy synu, słucha go żona. Uważam, że pracę dziecka trzeba doceniać. Nie można mówić: Ty graj, a ja sobie pooglądam telewizję.

Damian ma jednak i inne zainteresowania. Lubi grać w piłkę nożną, żegluje. Od piątego roku życia uczęszcza do MKŻ w Żninie. Pod okiem trenera, Mariusza Kaźmierczaka, uczy się pływać na żaglówkach typu optimist i bierze udział w licznych regatach.

Ulubione przedmioty w szkole? - Matematyka, informatyka i wuef. A tak w ogóle to... przerwy - zdradza.

- Dzieli pokój z 5-letnią siostrą Zosią. Gdy on zaczyna ćwiczyć, ona zasypia. Najbardziej lubi, gdy brat gra utwór Ballada dla Adeliny.

7-latek marzy też o grze na gitarze. - Ale na to ma jeszcze czas - komentuje tata.

Damian Leśniewski wystąpił ostatnio - jako wybitny absolwent - dla swoich kolegów i koleżanek w Przedszkolu Miejskim nr 1 im. M. Konopnickiej w Żninie.

Była to wspaniała lekcja muzyki, poprowadzona przez jego tatę Tomasza. W wykonaniu chłopca usłyszeliśmy m.in. utwór z filmu Piraci z Karaibów, walca a-moll F. Chopina, krakowiaka K. Serockiego, utwór Phantom Rider W. Gillocka, Balladę dla Adeliny czy Elegię dla astronauty.

- Syn ma niesamowitą pamięć muzyczną. Gdy dany utwór mu się spodoba, następnego dnia gra go już bez nut.

Iwona Góralczyk

Staram się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego dla mieszkańców powiatu żnińskiego. Od roku 1998 mieszkam na Pałukach i niezmiennie fascynują mnie ludzie stąd - twórczy, pełni pasji, pomysłów i chęci działania.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.