Ewa Abramczyk-Boguszewska

Ma być trudniej o urlop dla belfra

MEN chce wprowadzić inne zasady udzielania urlopów zdrowotnych nauczycielom. Fot. Tomasz Czachorowski MEN chce wprowadzić inne zasady udzielania urlopów zdrowotnych nauczycielom.
Ewa Abramczyk-Boguszewska

Z powodu choroby zawodowej i za zgodą lekarza medycyny pracy. Tak mają wyglądać zmiany.

- Rzeczywiście, w MEN pojawiły się pomysły dotyczące zmian w przyznawaniu nauczycielom urlopów zdrowotnych - mówi Magdalena Kaszulanis, rzecznik ZNP. - Ministerstwo chce, aby nauczyciele mogli z nich korzystać przy leczeniu związanym tylko z chorobą zawodową, na rehabilitację lub leczenie uzdrowiskowe. Decyzję o przyznaniu urlopu mógłby podjąć wyłącznie lekarz medycyny pracy. Naszym zdaniem, te propozycje są bardzo niekorzystne dla nauczycieli.

I trudno się z tym nie zgodzić. Teraz prawo do urlopu dla poratowania zdrowia ma niemal każdy nauczyciel. Pod warunkiem że pracuje w szkole co najmniej od siedmiu lat, w pełnym wymiarze godzin i jest zatrudniony na czas nieokreślony. W praktyce oznacza to, że uprawnienia przysługują nauczycielom mianowanym i dyplomowanym. Jednorazowo urlop nie może przekroczyć roku, a w ciągu całej drogi zawodowej nauczyciela - trzech lat.

Co ważne, podczas urlopu nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie, wypłacane przez gminę. Samorządy nie ukrywają, że jest to dla nich spory wydatek, choć nauczyciele na urlopach zdrowotnych to zaledwie średnio 3 proc. wszystkich zatrudnionych w gminnych placówkach. - Na wynagrodzenia brutto wraz z pochodnymi w ubiegłym roku wydaliśmy 7,8 miliona złotych - informuje Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy.

W minionym roku szkolnym na urlopach zdrowotnych przebywało 228 bydgoskich nauczycieli. W obecnym 2016/2017 korzysta z nich lub korzystało 165 osób.

Nie jest tajemnicą, że dla nauczyciela urlop zdrowotny może być ratunkiem przed utratą pracy. A tego właśnie obawiają się samorządy, które liczą się ze zwolnieniami nauczycieli w związku z reformą oświaty.

- Na razie wiemy, że w przyszłym roku szkolnym 2017/2018 na urlopach zdrowotnych będzie przebywać 17 nauczycieli, ale są to kontynuacje rozpoczętych urlopów - wyjaśnia Marta Stachowiak. - Nie mamy natomiast informacji o tych, które się rozpoczną od września. Obecnie nie jesteśmy w stanie przewidzieć, ilu nauczycieli będzie się ubiegać o urlop dla poratowania zdrowia.

- Nauczyciele, którzy będą chcieli skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia w nowym 2017/2018 roku szkolnym, będą sukcesywnie składać wnioski do dyrektorów szkół do 31 sierpnia - dodaje Anna Kulbicka-Tondel, rzecznik prezydenta Torunia. - Obecnie trudno przewidzieć, ile osób złoży takie wnioski.

Wynagrodzenia nauczycieli przebywających na urlopach zdrowotnych kosztowały w ubiegłym roku Toruń 3,4 mln zł. Liczba etatów wyniosła 84.

W regionie działa 110 samodzielnych gimnazjów prowadzonych przez samorządy. Od września jedna czwarta zostanie wygaszona, drugie tyle będzie przekształcone w podstawówki, a pozostałe - włączone do SP.

Grudziądz w ubiegłym roku na świadczenia dla nauczycieli przebywających na urlopach zdrowotnych wydał około 2 mln zł. W bieżącym roku szkolnym korzysta z nich 51 osób. - Ze strony dyrektorów szkół na razie brak jest sygnałów o planowanych urlopach zdrowotnych. Nie wykluczamy jednak, że nauczyciele będą chcieli z nich skorzystać, ponieważ tak się działo w ubiegłych latach.

- Trudno jest obecnie powiedzieć, czy liczba urlopów zdrowotnych wzrośnie, czy też zmaleje - mówi również Bartłomiej Kucharczyk, rzecznik prezydenta Włocławka. - Od lat utrzymuje się na podobnym poziomie. W ubiegłym roku szkolnym korzystało z nich 43 nauczycieli, w bieżącym przebywa na nich 59 osób.

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Szkoła – to nie tylko miejsce, ale przede wszystkim uczniowie i nauczyciele. To oni tworzą ją każdego dnia. Dlatego też piszę o tym, co dla nich ważne: o ich problemach, codziennych sprawach, sukcesach i radościach. W swoich artykułach zawsze staram się pokazać dwie strony medalu, bo przecież w gruncie rzeczy chodzi nam wszystkim o to samo: o dobrą edukację dla dzieci. Sięgam również po opinie fachowców, którzy odnoszą się do aktualnej sytuacji w polskiej oświacie. Interesuje mnie też to, co dzieje się na polskich uczelniach, zwłaszcza tych z Kujawsko-Pomorskiego. Pisząc o edukacji, ciągle się czegoś uczę.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.