Jolanta Mlodecka

Ma 90 lat. I wciąż jest młoda!

Szkoła podstawowa w Piotrkowie Kujawskim zbudowana została w latach 20. XX wieku. Szkoła podstawowa w Piotrkowie Kujawskim zbudowana została w latach 20. XX wieku.
Jolanta Mlodecka

Ową pełną życia 90-latką jest Szkoła Podstawowa w Piotrkowie Kujawskim. W 1926 r. przeprowadzili się do nowego budynku, który funkcjonuje do dziś.

Co roku, 12 grudnia, w rocznicę urodzin Jana Kasprowicza, w szkole obchodzony jest Dzień Patrona, aby upamiętnić tego wielkiego Polaka, przybliżyć jego sylwetkę i twórczość nie tylko uczniom, ale również mieszkańcom Piotrkowa i okolic. Tegoroczne obchody połączono z jubileuszem dziewięćdziesięciolecia Bacciarellich pojawił się w Polsce w XVIII wieku. Rozwijał się, miał swą gałąź kujawską.

Szkoła podstawowa w Piotrkowie Kujawskim zbudowana została w latach 20. XX wieku.
W takich ławkach przed laty zasiadali uczniowie.

Goście zaproszeni na uroczystość zwiedzili wystawę opowiadającą o historii szkoły, obejrzeli prace konkursowe wykonane przez uczniów oraz okolicznościowe widowisko o historii szkoły. Mogli zapoznać się z kronikami prowadzonymi przez szkołę, z zapisem wielu ważnych wydarzeń. Rozpoznawano na zdjęciach siebie, członków rodziny, znajomych.

Ciekawość budziła ekspozycja osiągnięć sportowych, szpaler pucharów i dyplomów, banery upamiętniające drużyny i nauczycieli wychowania fizycznego.

W latach 1920-27 kierownikiem siedmioklasowej Szkoły Powszechnej w Piotrkowie Kuj. był Zygmunt Kędzierski. W trzech izbach uczyło się wtedy 367 uczniów. Społeczeństwo Piotrkowa czyniło wiele starań, aby wybudować nową szkołę. Jan Grabowski, właściciel gospodarstwa rolnego, późniejszy wójt gminy, ofiarował na ten cel morgę ziemi.

Szkoła podstawowa w Piotrkowie Kujawskim zbudowana została w latach 20. XX wieku.
Jotem Inscenizacja historyczna przygotowana przez uczniów.

Proboszcz tutejszej parafii, ksiądz Henryk Koławski, w swoich zapiskach zatytułowanych „Z dziejów Piotrkowa Kujawskiego” odnotował:

Monumentalnym budynkiem w Piotrkowie jest obszerny gmach szkolny budowany według projektu architekta Gutta, wykończony i oddany do użytku w 1926 r.

Nauka rozpoczęła się już w 1925 r., choć trwały jeszcze prace wykończeniowe. Prawdopodobnie 1 września 1926 r. nadano też imię szkole. Za patrona obrano Jana Kasprowicza - poetę, piewcę Kujaw, który zmarł miesiąc wcześniej.

Nowa szkoła mieściła 10 izb lekcyjnych, kancelarię, harcówkę, pomieszczenie na pomoce. Obok sala była gimnastyczna, w pobliżu dom nauczyciela, budynek gospodarczy z mieszkaniem dla woźnego.

Piotrkowska szkoła podstawowa z powodzeniem rozwijała się aż do września 1939 r. - wybuchu drugiej wojny światowej.

Szkoła podstawowa w Piotrkowie Kujawskim zbudowana została w latach 20. XX wieku.
Rys. Jolanta Młodecka Kościół św. Jakuba w Piotrkowie Kujawskim.

Niemcy zajmują Piotrków 27 września. W szkole stacjonuje wojsko. Oddziały SS niszczą godła, krzyże, sztandar szkoły, dokumentację. Burmistrzem miasteczka zostaje obywatel Piotrkowa Lidtke, a kierownikiem szkoły Reinhold Billard, przedwojenny nauczyciel z Ludwikowa. W dniu 16 października aresztowano księży i nauczycieli z całego terenu południowej części powiatu nieszawskiego.

Jolanta Mlodecka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.