Ludzie już wybrali. Budżet obywatelski w Gniewkowie

Czytaj dalej
Fot. Urząd Miejski w Gniewkowie
Dariusz Nawrocki

Ludzie już wybrali. Budżet obywatelski w Gniewkowie

Dariusz Nawrocki

Najwięcej głosów zebrały projekty przygotowane przez mieszkańców Suchatówki i Wierzchosławic. I to one będą w tym roku realizowane.

Pomysł z budżetem obywatelskim był realizowany w gminie Gniewkowo po raz pierwszy. Na ten cel przygotowano 200 tys. zł. Połowa tych pieniędzy ma być przeznaczona na projekty miejskiej, a połowa - na wiejskie.

Zgłoszono tylko dwie miejskie propozycje. Dlatego też obie zostały zakwalifikowane do realizacji bez konieczności głosowania. Dzięki temu przy ścieżce rowerowej w okolicach zabudowań mieszkalnych w Michałowie powstanie oświetlenie solarne, a ulica Agnieszki Osieckiej zostanie przebudowana z gruntowej na asfaltową.

Projektów wiejskich było więcej. Zwycięzców wybrać musieli mieszkańcy gminy. Dlatego też zorganizowane zostały wybory. Każdy mógł przyjechać do ratusza i zagłosować. Ostatecznie oddano 729 głosów, z czego 725 było ważnych.

Zwyciężył projekt Suchatówki (343 głosy): „Park zdrowia i rekreacji w Suchatówce lokalizacja siłowni zewnętrznej oraz montaż małej architektury wraz z ogrodzeniem”.

Mieszkańcy Suchatówki zwycięstwo przyjęli z wielką radością. „Z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy w tym czasie byli z nami i nas wspierali. Brawo wy! Mamy wielką nadzieję, że już niebawem będziemy mogli was wszystkich zaprosić na oficjalne otwarcie” - czytamy na facebookowej stronie Suchatówki.

W tym roku realizowany zostanie również projekt, który zajął drugie miejsce (199 głosów). Mowa o modernizacji 100-metrowej drogi osiedlowej w Wierzchosławicach.

Burmistrz Adam Roszak jest zadowolony z debiutu budżetu obywatelskiego w gminie Gniewkowo. Projekt ma być kontynuowany w kolejnych latach. - Myślę, że śmiało można polecić to innym samorządom. Jest to wspaniała forma aktywizacji mieszkańców - podkreśla.

Dariusz Nawrocki

Od zawsze chciałem pracować w mediach. Moje marzenie spełniło się w 2001 roku. Jestem dziennikarzem inowrocławskiego oddziału "Gazety Pomorskiej". Zajmuję się głównie tematyką samorządową i społeczną. Piszę o sprawach dotyczących powiatu inowrocławskiego i mogileńskiego. Moje teksty, galerie i filmy ukazują się na portalach pomorska.pl, inowroclaw.naszemiasto.pl i mogilno.naszemiasto.pl. Jestem kibicem sportowym, miłośnikiem przyrody i namiętnie słucham dobrej muzyki. Najlepiej relaksuję się w trakcie biegania leśnym duktami.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.