Łowiczek zapisany w kronikach [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Jolanta Młodecka
Jolanta Mlodecka

Łowiczek zapisany w kronikach [zdjęcia]

Jolanta Mlodecka

Idzie wiosna, będzie lato. Zapraszamy więc na wędrówkę po historycznych Kujawach. A jest co zwiedzać! Na początek proponujemy Łowiczek, a tu stary kościół.

To jedna z najstarszych wsi i parafii na Kujawach. Od początku była wsią szlachecką. Chociaż parafia pojawiła się w 1325 roku, wezwanie kościoła - św. Idzi - pozwala przypuszczać znacznie wcześniejszy początek. Pierwszy kościół fundowali zapewne właściciele Łowicza i zawsze byli jego kolatorami.

Być może parafia istniała tu już wcześniej, bo w XII wieku. Jednakże pierwszy kościół z pewnością nie przetrwał do połowy XVI wieku. Można zatem przyjąć, że kościół, o którym są dane w archiwach z 1582 roku, był drugą świątynią w Łowiczku. Nosił też wezwanie św. Idziego oraz św. Krzyża. Był drewniany z murowaną zakrystią i wieżą, spełniającą rolę dzwonnicy. W 1620 roku Jan Łowicki wybudował murowaną kaplicę.

Do kościoła prowadzi murowana brama...
Jolanta Młodecka Kościół jest drewniany z murowanymi przybudówkami.

Około 1700 roku kościół ten spłonął. Po kilkunastu latach, w 1711 roku, został odbudowany przez kolatora Chryzostoma Słubickiego, na dawnych fundamentach z zachowaniem części murowanych.

Chryzostom Słubicki herbu Prus I (Abdank) był synem Marianny Jaranowskiej Słubickiej, herbu Topór i Stefana Słubickiego, herbu Prus I. Na początku XVIII w. był dziedzicem wsi Łowiczek w gm. Bądkowo. Należał do niego również Kamieniec, gm. Koneck oraz Mielżyn pod Lubrańcem.

W 1712 r. został wybrany na urząd komornika granicznego brzesko-kujawskiego, który pełnił co najmniej do 1723 r. W latach 1712-1722 pełnił również urząd sędziego grodzkiego przedeckiego i brzeskiego kujawskiego. Zmarł najprawdopodobniej w roku 1727.

W kościele parafialnym w Łowiczku zachował się jego portret trumienny wykonany na desce drewnianej.

Do kościoła prowadzi murowana brama...
Rys. Jolanta Młodecka Kościół św. Krzyża w Łowiczku zbudowany został w 1711 r. i rozbudowany w połowie XIX w.

Świątynia ta została konsekrowana staraniem kolejnych kolatorów Kanigowskich, przez sufragana włocławskiego bpa Franciszka Kanigowskiego w 1757 roku. Ostatnią większą zmianą było wystawienie kosztem kolejnego właściciela wsi Łowiczek, Juliana Wolskiego, murowanej bocznej kruchty. Kościół przetrwał prawie w niezmienionej formie zewnętrznej do naszych czasów.

Jolanta Mlodecka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.