Lokaty dają wreszcie zarobić nieco więcej [infografika]

Czytaj dalej
Fot. Marcin Obara
Agnieszka Domka-Rybka

Lokaty dają wreszcie zarobić nieco więcej [infografika]

Agnieszka Domka-Rybka

Przez ponad pół roku ich oprocentowanie regularnie spadało. Latem poszło w górę. Bardziej opłaca się wybierać krótsze oferty.

- Najnowsze dane pokazują, że średnie oprocentowanie nowo zakładanych lokat wzrosło z 1,52 do 1,68 procent - analizuje Jarosław Sadowski, główny analityk firmy doradczej Ex-pander. - Co ciekawe, banki nadal płacą mało za lokowanie pieniędzy na więcej niż rok. Znacznie bardziej opłaca się korzystać z krótszych ofert.

Najwyższe odsetki Polacy uzyskują na krótkich lokatach - wskazują statystyki Narodowego Banku Polskiego.

W lipcu średnie oprocentowanie takich depozytów wyniosło 1,95 proc. To dużo w porównaniu z innymi okresami. Krótsze lokaty mają lepsze stawki, bo zwykle są wykorzystywane przez banki jako wabik na nowych klientów.

- Niestety, częstym warunkiem skorzystania z oferty jest otwarcie konta. Poza tym najczęściej bardzo atrakcyjne oprocentowanie [np. 2,5 czy 3 proc. - red.] ma tylko pierwsza tego typu lokata w danym banku. Natomiast gdy się skończy, można ją odnowić na znacznie gorszych warunkach [ok. 1,6 - red.] - dodaje Sadowski.

Najbardziej wzrosło oprocentowanie depozytów zakładanych na 3-6 miesięcy.

Lokaty dają wreszcie zarobić nieco więcej [infografika]

- To dobra informacja, gdyż lubimy tego typu produkty. Nie zmuszają one do zamrażania pieniędzy na zbyt długi okres i jednocześnie mają wyższe oprocentowanie od tych najkrótszych [1-3 miesiące - red.], nie licząc wspomnianych promocji - komentuje analityk Expandera.

- Ciekawostką jest natomiast to, że - nie licząc depozytów ultrakrótkich (do miesiąca) - najniższe było średnie oprocentowanie lokat zakładanych na dłużej niż rok. Wyniosło ono tylko 1,46 proc. - dodaje.

Trudno to wytłumaczyć, bowiem zwykle instytucjom finansowym zależy, abyśmy lokowali swoje oszczędności na jak najdłuższy czas.

Jedynie w przypadku, gdy przewidywane są obniżki stóp procentowych, banki oferują lepsze warunki na lokatach krótkoterminowych niż długoterminowych.

Obecnie stopy procentowe są najniższe w historii. Nie oznacza to jednak, że nie mogą być jeszcze niższe. Być może banki obawiają się, że Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny zdecyduje się je obniżyć.

Agnieszka Domka-Rybka

Gdybym nie była tu, gdzie jestem, może prowadziłabym jakąś dużą firmę. Bo w tematyce biznesowej czuję się jak "ryba w wodzie" (i nie ma to żadnego związku z drugim członem mojego nazwiska). Większość moich artykułów dotyczy gospodarki. Choć nieraz, by się "zresetować", sięgam także po tematy społeczne. Od kilku lat prowadzę portal strefabiznesu.pomorska.pl, który jest mi bardzo bliski. Zżyłam się z nim i podglądam go nawet na urlopie - z tęsknoty.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.