Lokator zapłaci (?) sto razy więcej

Czytaj dalej
Fot. nadesłane
Daniel Dreyer

Lokator zapłaci (?) sto razy więcej

Daniel Dreyer

Uwaga mieszkańcy osiedla Rządz w Grudziądzu! Niektórzy z Was już niebawem mogą zapłacić więcej za wywóz odpadów.

I nie chodzi tu wcale o podwyżkę opłat za wywóz śmieci, uchwaloną przez radnych. Na tym osiedlu mieszkańcy będą musieli płacić dodatkowo, za to, że kontenery stoją na terenie miejskim.

Pierwsi na wzrost czynszów narażeni są mieszkańcy bloków Sobieskiego 26 i 28. Informacje o tym właśnie trafiły do ich skrzynek pocztowych.- Postanowiliśmy poinformować lokatorów i zachęcić do zbierania podpisów pod petycją o zmiany wysokości opłat narzuconych przez miasto - informuje Andrzej Burkiewicz, szef administracji Spółdzielni Mieszkaniowej na Rządzu.

Opłaty wzrosną, bo we wrześniu rada miejska drastycznie, aż stukrotnie podniosła stawkę za zajęcie pasa drogowego przez kontener na odpady.

Do tej pory jeśli kontener stał na miejscu parkingowym, SM płaciło za niego miastu ok. 9 zł miesięcznie. Teraz spółdzielnia, a zarazem lokatorzy zapłacą 900 zł za jeden pojemnik. W przypadku bloków Sobieskiego 26 i 28 spowoduje to wzrost czynszu o około 12 zł od mieszkania.

- To nowy podatek jaki miasto nakłada na mieszkańców! - denerwują się grudziądzanie, których spotkaliśmy na Rządzu.

W dalszej kolejności dodatkowe opłaty będą dotyczyć w sumie 27 bloków SM, spółdzielni „Dom marzeń” oraz innych wspólnot mieszkaniowych na Rządzu, którym w przyszłym roku skończą się umowy z miastem na zajęcie pasa drogowego. Chodzi o budynki przy ulicach Mastalerza 4, Sujkowskiego 1-6, Hubala 5, Kulerskiego 7,8 i 10 oraz Sobieskiego 30.

Podobne problemy raczej nie wystąpią w innych częściach miasta. - Rządz jest osiedlem specyficznym. Tutaj spółdzielnia nie ma zbyt wielu swoich terenów, na których mogłaby rozlokować kontenery. Dlatego zazwyczaj stoją one na parkingach lub chodnikach - mówi kierownik Burkiewicz.

Uchwała została przegłosowana przez radnych. Teraz niektórzy z nich sypią głowę popiołem. - Nie przewidzieliśmy takiej sytuacji. Pochylimy się jeszcze raz nad tym problemem - zapewnia Tomasz Smolarek, radny PO.

Daniel Dreyer

Przygodę z dziennikarstwem rozpocząłem jako student-praktykant, w grudziądzkim oddziale "Gazety Pomorskiej". I z nim jestem związany do dziś, od 1 października 2005 roku jako kierownik redakcji. Tematyka jaką podejmuję to sprawy bliskie mieszkańcom Grudziądza i okolic: to, co napełnia ich obawami albo daje nadzieję, to co ich smuci albo cieszy, to z czego są dumni albo... co wymaga zmiany, aby się nie wstydzić. Dziennikarstwo postrzegam jako misję, którą jest nie tylko stawianie pytań, ale szukanie odpowiedzi. Prywatnie jestem fanem różnorodnej, ale tylko dobrej muzyki, miłośnikiem górskiej turystyki i bardzo początkującym żeglarzem.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.