Loft z antresolą - jak praktycznie zaprojektować takie mieszkanie

Czytaj dalej
Fot. Charles Krupa
Agata Kaźmierczakredakcja@polskatimses.pl

Loft z antresolą - jak praktycznie zaprojektować takie mieszkanie

Agata Kaźmierczakredakcja@polskatimses.pl

Wydzielona u góry część mieszkania zwiększa jego użytkową powierzchnię i wprowadza niestandardowy design.

Antresola w wolnym tłumaczeniu oznacza półpiętro. To wydzielona część mieszkania, na podwyższeniu, nie stanowiąca oddzielnej kondygnacji i zgodnie z prawem mniejsza niż powierzchnia całego pomieszczenia.

Projekty mieszkań z antresolą stają się coraz bardziej popularne, choćby ze względu na to, że zwiększając powierzchnię użytkową mieszkania, staje się ono bardziej funkcjonalne, a jednocześnie designerskie.

Antresola powinna współgrać z całym lokalem, jeśli chodzi o styl. Ale, powinna też stanowić odrębną jego część, jeśli chodzi o przeznaczenie.

Dzięki antresoli zwiększa się nam powierzchnia użytkowa mieszkania domu i bywa ona różnie wykorzystywana: jako miejsce do pracy, odpoczynku a nawet jako sypialnia, czy kącik do zabaw dziecka. Jedno jest pewne - styl w jakim urządzamy mieszkanie - powinien panować również na antresoli!

Antresola składa się z dwóch ważnych elementów. Przede wszystkim balustrada, która tak naprawdę sugeruje, jak postrzegać będziemy tę „nadbudowę”. Balustrada zwykle nie oddziela całkowicie świata przestrzeni pomieszczenia od samej antresoli. Jest raczej urządzona w taki sposób, by wnętrze antresoli było dla nas widoczne, ale nie z każdego kąta mieszkania.

Ważnym elementem antresoli są także schody, które muszą być bezpieczne i stanowić element pośredni między antresolą a pomieszczeniem. Nie powinny być strome, a ich wykonanie powinno współgrać z całością. Schody nie powinny być schowane, obecnie trendem jest ich wyeksponowanie.

Główną zaletą antresoli jest świetna organizacja mieszkania i jego niebanalny wygląd. Antresolę powinniśmy przewidzieć już na etapie projektu, unikniemy wtedy zbędnych problemów, a jest ich kilka.

Problem pojawia się z ogrzewaniem antresoli. Ciepło bowiem, jak wiemy, często ucieka ku górze, a zatem gdzie? Na antresolę. Należy więc przewidzieć odpowiednie ułożenie grzejników w pomieszczeniach, by nie okazało się, że na antresoli jest zwyczajnie zbyt gorąco. Rozwiązując problem, warto postawić na ogrzewanie podłogowe.

Nie tylko ogrzewanie staje się problemem. Również brak prywatności. Marząc o antresoli, powinniśmy zdawać sobie sprawę, że nie będzie ona odrębnym pomieszczeniem, w którym będziemy mogli się zamknąć. Widoczne będą osoby przebywający na antresoli, ale także domownicy„u dołu”.

Autor: Agata Kaźmierczak

Agata Kaźmierczakredakcja@polskatimses.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.