Lista pomoże ofiarom wypadków drogowych [wideo]

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski
Marek Weckwerth

Lista pomoże ofiarom wypadków drogowych [wideo]

Marek Weckwerth

„Chcemy, aby taka baza była łatwo dostępna dla każdego obywatela szukającego pomocy powypadkowej, także w swoim województwie” - deklaruje Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i zachęca do przysyłania zgłoszeń.

Chodzi o stworzenie ogólnopolskiej listy podmiotów zajmujących się pomocą ofiarom wypadków drogowych i ich rodzinom. Zgłoszenia na adres sekretariat@krbrd.gov.pl będą przyjmowane do 30 września tego roku. Później też możliwe będzie uzupełnienie bazy.

Stworzenie takiej listy zawiera Narodowy Program Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Jak wskazują badania, w Polsce poszkodowany w wypadku drogowym z reguły nie wie, gdzie uzyskać informacje o przysługujących mu prawach, zakresie i rodzaju pomocy. Ofiara wypadku drogowego zbyt rzadko jest informowana o instytucjach rządowych, samorządowych czy pozarządowych, które zajmują się pomocą ta-kim osobom. Często jest pozostawiona sama sobie i tylko od inicjatywy jej lub jej rodziny zależy, jaką otrzyma pomoc.

Niestety, instytucje, które mają bezpośredni kontakt z poszkodowanym i jego rodziną, nie potrafią wskazać odpowiednich organizacji, w których ofiara wypadku drogowego lub jej rodzina mogłaby uzyskać fachową pomoc prawną, psychologiczną i materialną.


"Ten eksperyment naprawdę wyszedł". Taksówkarze udzielają pierwszej pomocy.
Fakty TVN

Potrzebne są także kampanie społeczne informujące o prawach ofiar, o możliwościach uzyskania pomocy.

Osobną kwestią jest szkolenie służb w zakresie umiejętności przekazywania informacji o śmierci. - To ważne problemy, o których trzeba mówić także w naszym regionie. Okazja będzie już na początku października - stwierdza Marek Staszczyk, sekretarz Kujawsko-Pomorskiej Rady BRD. - Pomoc instytucjonalna wygląda lepiej, gdy dochodzi do wypadku zbiorowego. Znacznie gorzej, gdy wypadkowi ulega jedna osoba. Wtedy, poza samą kwestią leczenia szpitalnego, może być zostawiona sama sobie.

Marek Weckwerth

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" specjalizujący się tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, transportu, gospodarki oraz turystyki i krajoznawstwa. Zainteresowania: turystyka, rekreacja i sport, kajakarstwo, historia, polityka. Instruktor, komandor spływów i wypraw kajakowych, autor podręczników dla kajakarzy i setek artykułów prasowych z tego zakresu. Rekordzista Polski w pływaniu kajakiem rzekami pod prąd od ujścia do źródła. Magister nauk politycznych po uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.