Liczą, że im wpadnie choć trochę grosza

Czytaj dalej
Fot. Archiwum UG
Janina Waszczukjanina.waszczuk@pomorska.pl

Liczą, że im wpadnie choć trochę grosza

Janina Waszczukjanina.waszczuk@pomorska.pl

Pierwsze ogłoszenie dotyczy odcinka Bralewnica - Wielki Mędromierz, na którym zaplanowano poszerzenie jezdni do 4 m, wykonanie nakładki o grubości 4 cm oraz umocnieniu pobocza na odcinku około półtora kilometra.

Drugi przetarg przewiduje przebudowę ulic w Żalnie. - Byliśmy na liście rezerwowej na 28 pozycji. Były głosy, że nie dostaniemy dotacji, ale ja nie straciłem nadziei, bo co roku są bardzo duże oszczędności po przetargach. Tak jest i w tym roku - mówi Radosław Januszewski, wójt Kęsowa. - Jest już ponad 10,5 mln oszczędności. Śledzimy na bieżąco przetargi i jesteśmy pewni, że dostaniemy dofinasowanie do naszych inwestycji.

W ramach tzw. „schetynówek“ na ulicy Kasztelańskiej w Żalnie zrobiona będzie nakładka na istniejącej nawierzchni z betonu asfaltowego, warstwa ścieralna grubości 4 cm na długości 250 m, szerokość nawierzchni będzie zmienna, ale średnia około 3,5 m. Na ulicy Wiatrakowej ułożona będzie nowa warstwa konstrukcyjna oraz nawierzchnia z kostki betonowej o grubość 8 cm z obramowaniem krawężnikowym.

- Powstanie także chodnik od drogi wojewódzkiej nr 240 do ulicy Szkolnej wraz z widocznym przejściem dla pieszych na ul. Szkolnej - dodaje wójt. - W ramach inwestycji przewidziano także stworzenie zjazdów do posesji, zatoki postojowej oraz azylu dla pieszych.

Wójt jest pewien dotacji i dlatego ogłasza już przetargi i ma nadzieję na oszczędności, bo połowę sumy trzeba wyłożyć z gminnej kasy. - Jestem przekonany, że zgłosi się kilka firm, będzie konkurencja i planujemy oszczędności. Na obydwie inwestycje jest dofinansowanie. Jedna z tzw. schetynówek, druga z programu rozwoju obszarów wiejskich, gdzie dotacja wynosi 75 proc. od ceny netto - dodaje Januszewski.

Pogoda dopisuje i w gminie zakończono przebudowę dwóch dróg gruntowych. Droga na wybudowanie we Wieszczycach ma utwardzoną nawierzchnię 330 metrów za kwotę 26 tys. zł. W Sicinkach utwardzono 450 metrów drogi za kwotę 32 tys. 500 zł.

Zadania te wykonał zakład Czesława Pawłowskiego z Tucholi.

Janina Waszczukjanina.waszczuk@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.