Licea kuszą zupełnie innymi lekcjami

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Polasik
Katarzyna Dworskakatarzyna.dworska@pomorska.pl

Licea kuszą zupełnie innymi lekcjami

Katarzyna Dworskakatarzyna.dworska@pomorska.pl

Ratownictwo medyczne, podstawy dyplomacji i nauka chińskiego - szkoły średnie walczą o ucznia i oferują oryginalne przedmioty.

W planie lekcji oprócz języka polskiego, matematyki, chemii i biologii coraz częściej można znaleźć też mniej tradycyjne przedmioty.

W III Liceum Ogólnokształcącym przyszli uczniowie mogą wybierać spośród czterech klas. - Mamy profil medyczny, ekonomiczno-geograficzny, politechniczny i humanistyczny z elementami prawa - mówi Agnieszka Nowak, wicedyrektor szkoły. - Na tym ostatnim w programie są też dodatkowe lekcje z podstaw dyplomacji. Dzięki zajęciom rozszerzonym absolwenci tej klasy są przygotowani, aby studiować m.in. prawo, lingwistykę i administrację.

W bydgoskiej „szóstce” od września patronat nad jedną z klas obejmie Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, uważana za najlepszą uczelnię ekonomiczną w kraju. - Wciąż zacieśniamy też współpracę z bydgoskimi uniwersytetami - tłumaczy Wiesława Burlińska, dyrektor VI LO. - W klasie politechnicznej uczniowie są przygotowywani do studiów technicznych i uczą się m.in. grafiki komputerowej. Mogą też zapisać się do jednego z trzech klubów. W zależności od tego, na jakie studia chcieliby później pójść, mogą wybrać pomiędzy humanistycznym, przyrodniczym i ekonomicznym.

W tym liceum od września w sześciu oddziałach naukę rozpocznie 192 uczniów.

W „dwójce” tegoroczni absolwenci gimnazjum mogą decydować pomiędzy klasą biologiczno-chemiczną, matematyczno-geograficzną, matematyczno-informatyczną i humanistyczną. W V LO natomiast młodzież uczy się aż czterech języków obcych, w tym rosyjskiego i chińskiego. Taki program jest bowiem w klasie lingwistycznej. - Mamy też oddział medyczny, medyczno- ratowniczy i humanistyczny, który przygotowuje do rozpoczęcia studiów dziennikarskich i prawniczych - wyjaśnia Leszek Siekierski, dyrektor placówki.

W zeszłym roku największym zainteresowaniem w IV LO cieszyły się profile bio- logiczno-chemiczny i huma- nistyczno-kulturoznawczy. - Mieliśmy tylu chętnych na każdy z nich, że moglibyśmy otworzyć po dwie klasy - mówi Justyna Rościszewska, wicedyrektor „czwórki”. - Mamy wiele dodatkowych zajęć, które mogą wybrać uczniowie. Zawsze najpierw rozpoznajemy ich potrzeby. Zdarza się, że ktoś z klasy humanistycznej chciałby mieć więcej lekcji np. chemii. Wówczas je dla nich organizujemy.

Rekrutacja do szkół średnich rozpocznie się w połowie czerwca.

Katarzyna Dworskakatarzyna.dworska@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.