Lewe L4 na prawie milion złotych!

Czytaj dalej
Fot. freeimages
Małgorzata Stempinska

Lewe L4 na prawie milion złotych!

Małgorzata Stempinska

W 2016 roku ZUS w regionie cofnął wypłatę zasiłków chorobowych na kwotę 986 tys. zł. Najwięcej czasu na L4 spędzają 30- i 50-latkowie.

Pewien właściciel warsztatu samochodowego nagle zachorował i poszedł na zwolnienie. Był przekonany, że ominie go kontrola z ZUS. Jakież było jego zdziwienie, gdy kontrolerzy zastali go w pracy nadzorującego naprawę samochodu. Stracił zasiłek.
Takich przypadków, gdy pracownik zamiast dochodzić do zdrowia przebywając na L4 przychodzi do pracy, jest bardzo wiele. Np. kontrolerzy z ZUS w trakcie wykonywania swoich obowiązków zastali „chore” fryzjerki, kosmetyczki i pracowników sklepów, hurtowni, firm sprzątających i biur rachunkowych. - Zdarzały się przypadki, gdy do pracy przychodzili dyrektorzy i prezesi firm, którzy formalnie byli na zwolnieniu lekarskim. Tłumaczyli, że do biura zajrzeli tylko na chwilę - mówi Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Kontroli można się spodziewać w każdej chwili

Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w ubiegłym roku w naszym regionie z tytułu niewłaściwego wykorzystania zwolnienia lekarskiego (głównie pracy na L4) ZUS wstrzymał wypłatę zasiłków 384 osobom na łączną kwotę 495,9 tys. zł. - Jeżeli w trakcie kontroli potwierdzi się, że w okresie przebywania na zwolnieniu lekarskim osoba kontrolowana wykonywała pracę zarobkową lub wykorzystywała zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z jego celem, to traci ona prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia. O tym fakcie ubezpieczony zostanie powiadomiony decyzją, od której przysługuje odwołanie do sądu w terminie miesiąca od dnia otrzymania decyzji - wyjaśnia Krystyna Michałek.

Kontrole ZUS wykazały również, że aż 1091 osób miało przyznany zasiłek chorobowy niesłusznie. Kwota wstrzymanych z tego tytułu zasiłków wyniosła 490 tys. zł, a liczba dni, o które skrócono okres przebywania na L4 - 7134.

Panie częściej chorują
niż panowie

Kto najczęściej w naszym regionie przebywa na zwolnieniach lekarskich?

Statystyki ZUS pokazują, że są to 30- oraz 50-latkowie. Średnio na L4 spędzają 12 dni w roku. Najzdrowsi są najmłodsi pracownicy. Do pracy wracają po 6 dniach pobytu na L4.

Np. w pierwszym półroczu 2016 roku najwięcej chorych było na zwolnieniu lekarskim przez 5 dni oraz przez 4 dni. Najbardziej na zdrowiu podupadli 33-latkowie. Na L4 było aż 135 551 pracowników w tym wieku. W dalszej kolejności na zwolnienie szli: 32-latkowie (135 965 osób), 30-latkowie (129 568), 34-latkowie (128 571 osób) oraz 28- i 29-latkowie (odpowiednio 125 215 osób oraz 125 129). Co ciekawe, także w tym roku panie były na L4 częściej niż panowie.

Za czas niezdolności do pracy wskutek choroby trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika który ukończył 50 rok życia - trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego - wynagrodzenie wypłaca pracodawca, zaś po przekroczeniu 33 dni wypłacany jest zasiłek chorobowy.

Kto go płaci?
W przypadku firm, które zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego do 20 ubezpieczonych, to pracodawca jest zobowiązany do naliczenia i wypłaty świadczenia. Natomiast, gdy do ubezpieczenia chorobowego zostało zgłoszonych więcej niż 20 ubezpieczonych świadczenie nalicza i wypłaca ZUS.

Warto zaznaczyć, że jednorazowo możemy być na zwolnieniu do 182 dni.

Po przekroczeniu tego okresu lekarz orzecznik ZUS może skierować nas na świadczenie rehabilitacyjne lub rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Tyle chorowaliśmy w regionie w 2016 roku

Do ZUS wpłynęło 1 066 017 zwolnień lekarskich.

Łącznie w regionie w 2016 roku wstrzymano wypłatę zasiłków na kwotę 986 tys. zł

W wyniku kontroli prawidłowości orzekania zwolnienia wstrzymano dalszą wypłatę świadczeń 1091 osobom. Kwota wstrzymanych z tego tytułu zasiłków wyniosła 490 tys. zł

W wyniku kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnienia wstrzymano dalszą wypłatę świadczeń 384 osobom. Kwota wstrzymanych z tego tytułu zasiłków wyniosła 495,9 tys. zł

Małgorzata Stempinska

W swoich artykułach podejmuję tematykę dotyczącą turystyki, telekomunikacji, rynku pracy oraz gospodarki. Przygotowuję też artykuły do dodatku historycznego "Album bydgoski" oraz do miesięcznika dla prenumeratorów "Pasje". Historia Bydgoszczy mnie fascynuje. Uwielbiam słuchać wspomnień Czytelników - rodowitych bydgoszczan - oraz oglądać zdjęcia z ich domowych albumów. Staram się pomagać Czytelnikom interweniując w ich sprawach. Prywatnie kocham podróże - te bliższe i dalsze. Niestety, na razie ze względu na pandemię koronawirusa tylko palcem po mapie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.