Lepsze życie chorych na dializach

Czytaj dalej
Fot. nadesłane/Zbysław Kaczmarek
Hanka Sowińska

Lepsze życie chorych na dializach

Hanka Sowińska

Stacja dializ w Nakle ma już dziesięć lat. Od początku istnienia placówka pomogła 436 pacjentom.

Doprowadzenie dializowanej ciężarnej do szczęśliwego porodu, przygotowywanie pacjentów do transplantacji nerek, inicjowanie akcji profilaktycznych oraz dobra współpraca z okolicznymi placówkami medycznymi - to niewątpliwe sukcesy stacji dializ BBraun Avitum, która 8 marca obchodziła 10. urodziny.

Największą korzyścią dla pacjentów jest skrócenie lub wyeliminowanie uciążliwych dojazdów na dializy oraz fachowa opieka medyczna na miejscu.

- Powstanie stacji dializ w Nakle wynikało przede wszystkim z konieczności poprawy warunków leczenia chorych. Stworzono bardzo dobry ośrodek, w którym pracuje znakomity, doświadczony i profesjonalny personel lekarski oraz pielęgniarski - mówi prof. dr Jacek Manitius, wojewódzki konsultant wojewódzki w dziedzinie nefrologii.

Dla wielu pacjentów stacja w Nakle oznacza poprawę jakości życia. Należy do nich Leszek Lewandowski, jeden z pierwszych pacjentów tej stacji. Pan Leszek dializowany był od lat 80., później przeszczepiono mu nową nerkę, jednak na początku XXI w. musiał wrócić do leczenia . - Porównanie dializ sprzed 30 lat z dzisiejszymi, takimi jak te w Nakle, to jakby porównywać syrenkę do mercedesa - mówi.

Alina Burza po półtora roku dializ w nakielskiej stacji dostała zdrową nerkę. - W trakcie dializ zawsze były długie rozmowy i rodzinna atmosfera. Do tego świetna opieka medyczna. Lekarze - krok po kroku przygotowywali mnie do transplantacji - wspomina pani Alina.

Zdaniem prof. Manitiusa stacja wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i wymaganiom stawianym tego typu jednostkom. Potwierdzeniem tego jest chociażby fakt, że w ciągu minionej dekady 23 leczonym tu pacjentom przeszczepiono nerkę, a następnych dziewięć osób jest zakwalifikowanych do transplantacji.

Dużym sukcesem medycznym było doprowadzenie do porodu dializowanej pacjentki. Ciąża u kobiet dializowanych należy do rzadkości - wciąż uważana jest za stan podwyższonego ryzyka. Szczęśliwą mamą jest Iwona Kienast, dializowana od czerwca 2009 r. Córeczkę Honoratkę urodziła w 37. tygodniu ciąży.

Najważniejszą rolę w stacji odgrywają kobiety - szefowa dr Renata Naruszewicz, która organizowała tę placówkę od podstaw oraz oddziałowa Edyta Jaskólska - szkoliła personel jeszcze przed otwarciem, wdraża do pracy kolejne pielęgniarki.

Stacja pracuje od poniedziałku do soboty, od rana do późnej nocy. Nocą, w niedzielę i święta personel „jest pod telefonem”, zapewniając - w razie konieczności - dostęp do tzw. ostrych (pilnych) dializ.

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał "strumieniem wieków".

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.