Lenka każdego dnia walczy o zdrowie

Czytaj dalej
Fot. nadesłane
Renata Kudeł, JM

Lenka każdego dnia walczy o zdrowie

Renata Kudeł, JM

Rejestrując się jako potencjalny dawca szpiku, można jednocześnie pomóc ciężko chorej Lence.

W niedzielę kilku gminach powiatu toruńskiego można będzie zarejestrować się do Bazy Dawców Komórek Macierzystych. - To nic nie kosztuje, to nie boli, a może uratować czyjeś życie - przekonują wolontariusze DKMS. Jednym z nich jest Tomasz Jabłoński z Czernikowa.

- Tę akcję organizujemy z myślą o trzyletniej Lence Głowackiej z Kiełpin (gm. Czernikowo). Dla dziewczynki to wielka szansa na wyzdrowienie - mówi młody człowiek.

Lenka ciężko choruje od ubiegłego roku. - Trudno znaleźć drugie dziecko tak odpowiedzialne i świadome swojej choroby jak Lenka - mówią jej rodzice. Dziewczynka ma dopiero 3 lata, a już rozumie, jak ważne jest by nie jadła słodyczy, które tak uwielbia, by nie bawiła się z rówieśnikami, unikając wirusów. Dobrze wie, jak chwila najmniejszej słabości może zaszkodzić jej zdrowiu.

Swoim zabawkom tłumaczy, że przyjemności, jakie przecież powinny doświadczać wszystkie dzieci, czekają na nią dopiero po pokonaniu ostrej białaczki limfoblastycznej, z którą zmaga się od zeszłego roku. - W jej przypadku prawdopodobnie uda się pokonać nowotwór krwi dzięki chemioterapii, niestety, dla innych dzieci znajdującej się w podobnej sytuacji, co Lenka, jedyną szansą na zdrowie jest przeszczepienie komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego - mówi Tomasz Jabłoński.

Rodzice Lenki apelują: - Kochani! Zwracamy się do Was z prośbą o pomoc dla naszych maleńkich i niewinnych dzieci. To Wy możecie uratować im Życie i pomóc wrócić do beztroskiego dzieciństwa bez bólu i cierpienia. Ich życie jest w Waszych rękach. Lekarstwo nosimy w sobie. Wystarczy zarejestrować się do DKMS, oddać próbkę wymazu i pomóc wygrać walkę z nowotworem krwi!

- Rozkleiliśmy tysiąc plakatów i pięć tysięcy ulotek - mówi Tomasz Jabłoński. - Naszą akcję będą wspierać księża z kilku parafii, którzy odczytają podczas mszy specjalne listy-apele.

Zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku może każda zdrowa osoba pomiędzy 18 a 55 rokiem życia. Okazja ku temu będzie już w najbliższą niedzielę 22 maja w godz. 9 -15 w następujących miejscach: SP w Czernikowie (ul. Szkolna 15), SP w Mazowszu (Mazowsze 11), SP w Ciechocinie (Ciechocin 167), ZS w Obrowie (ul. Szkolna 4).

Natomiast w sobotę 21 maja w godz. 14 -18 będzie to możliwe przy Gimnazjum w Zbójnie, gdzie na uczestników czeka pełen atrakcji festyn rodzinny.

Organizatorami akcji są Tomasz Jabłoński i Rafał Rutkowski.

Autor: Renata Kudeł, JM

Renata Kudeł, JM

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.