Lecznica zamówiła już takie ambulanse

Czytaj dalej
Fot. nadesłane
Agnieszka Nawrocka agnieszka.nawrocka@pomorska.pl

Lecznica zamówiła już takie ambulanse

Agnieszka Nawrocka agnieszka.nawrocka@pomorska.pl

Pacjenci z powiatu mogileńskiego wkrótce będą mogli korzystać z dwóch nowoczesnych karetek. Nowe auta będą gotowe wiosną.

O zakup dwóch karetek dla Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej zabiegał od ubiegłego roku Marek Gotowała. Lecznicy nie stać na zakup ambulansów. Dlatego dyrektor zwrócił się do radnych powiatowych o pomoc. Auta można kupić tylko w leasingu, bo cena jednej karetki to kilkaset tysięcy złotych. Jednak w ZOZ-ie nie było pieniędzy na pierwszą ratę, która wynosi 50 tysięcy. Zabiegi o pomoc trwały od listopada.

- Zwróciłem się także do samorządów gmin - mówi dyrektor Marek Gotowała.

Gminy nie wsparły jednak lecznicy. Jak jednak podkreśla dyrektor Gotowała samorządy pomagają w inny sposób, na przykład umarzając podatki jakie powinna płacić lecznica. 50 tysięcy złotych na pierwszą ratę zapewnili w tegorocznym budżecie radni powiatowi.

Zakończył się już przetarg na zakup dwóch karetek. Zgłosiła się do niego jedynie jedna forma z Gdańska. Jej oferta to ponad 880 tysięcy złotych za dwa ambulanse. Jeden z nich ma być karetką typu P, gdzie będą ratownicy bez lekarza. Druga karetka będzie S, czyli ratownicy oraz lekarz. Jedna trafi do mogileńskiej filii lecznicy, druga do szpitala w Strzelnie. Jak mówi Marek Gotowała ambulanse będą gotowe za kilka tygodni, wiosną zaczną wozić pacjentów.

Pracownicy SPZOZ cieszą się z nowego zakupu. Używane w tej chwili karetki są już wysłużone, mają ponad 5 lat. Mają wiele przejechanych kilometrów, są mocno wyeksploatowane, powinny być doposażone. Jednak dokładanie sprzętu oznaczałoby podniesie wagi ambulansów do ponad 3,5 tony. Na takie auta nie wszyscy kierowcy SPZOZ mają uprawnienia.

Jak dodaje Marek Gotowała, mając karetki takie jak obecnie lecznica mogłaby mieć problem z podpisaniem w przyszłości kontraktu na ratownictwo z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Agnieszka Nawrocka agnieszka.nawrocka@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.