Leczenie piersi bez limitów. Rekonstrukcja już nie

Czytaj dalej
Fot. Hanka Sowińska
Hanka Sowińska

Leczenie piersi bez limitów. Rekonstrukcja już nie

Hanka Sowińska

- Certyfikat miałby duże znaczenie jeszcze kilka lat temu. Oznacza bowiem wolność od limitów. Teraz mamy pakiet onkologiczny - mówi szef CO.

Międzynarodowa komisja doceniła standardy postępowania w zakresie diagnostyki i leczenia raka piersi w Centrum Onkologii w Bydgoszczy, przyznając szpitalowi Certyfikat Breast Cancer Unit.

- Międzynarodowy Certyfikat Diagnostyki i Leczenia Raka Piersi otrzymaliśmy na pięć lat. Jesteśmy trzecim ośrodkiem w kraju, któremu został on przyznany - informuje prof. dr Janusz Kowalewski, dyrektor CO.

Jak się dowiadujemy, uzyskanie certyfikatu oznacza „korzystanie z przywileju braku limitów ilościowych dotyczących świadczeń zdrowotnych w zakresie nowotworów piersi”. Wraz z przyznaniem Breast Cancer Unit wszystkie kobiety - niezależnie od miejsca zamieszkania - mają dostęp do wysokiej jakości diagnostyki i leczenia raka piersi w bydgoskim ośrodku onkologicznym.
Jednak dyr. Kowalewski nie ukrywa, że jeszcze kilka lat temu certyfikat miałby dużo większe znaczenie, przede wszystkim dla pacjentek.

- Od kiedy został wprowadzony pakiet onkologiczny nie ma limitów, oczywiście pod warunkiem, że udaje się dotrzymać wszystkich terminów wymaganych badań i terapii. Natomiast na pewno zyskaliśmy prestiżowo - dodaje szef CO.

Z danych Kujawsko-Pomorskiego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2014 r., w naszym województwie, na raka piersi zachorowało prawie 980 kobiet. W 351 przypadkach nowotwór okazał się śmiertelny.

Rocznie w Oddziale Klinicznym Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej lekarze przeprowadzają około 1000 operacji piersi zaatakowanych nowotworem. Tylko u części pacjentek, bezpośrednio po amputacji, można wykonać rekonstrukcję sutka.
- Wtedy możliwe jest rozliczenie operacji i zabiegu rekonstrukcji w ramach pakietu onkologicznego. Tymczasem, z różnych powodów, rekonstrukcja może być wykonana w późniejszym czasie. Wówczas pacjentki muszą długo czekać. Tak długo jak, na przykład na operację zaćmy czy wszczepienie endoprotezy stawu biodrowego - dodaje prof. Kowalewski.

Bydgoski ośrodek wykonuje ponad 90 proc. wszystkich zabiegów związanych z leczeniem raka piersi w województwie. W szpitalu realizowana jest skojarzona terapia raka piersi, która obejmuje leczenie operacyjne, teleradioterapię, brachyterapię, chemioterapię, operacje rekonstrukcyjne piersi, fizjoterapię i opiekę psychologiczną.

Spośród wszystkich przypadków zachorowań na raka piersi jeden procent stanowią nowotwory u mężczyzn.
Rak piersi jest najczęściej występującym u kobiet 
nowotworem.

Mimo to zdecydowana większość zmian wykrywanych w piersiach podczas samobadania, mammografii lub usg ma charakter łagodny.

W tym roku z profilaktycznej mammografii skorzystało w regionie ponad 35 tys. kobiet

W Kujawsko-Pomorskiem, od stycznia do lipca, na badania piersi, w ramach programu profilaktycznego, zgłosiło się 
 35 150 pacjentek. Przypominamy: programy profilaktyczne(dla kobiet dostępna jest także cytologia) nie są nielimitowane. Badaniami - w populacyjnym programie wczesnego wykrywania raka piersi - objęte są pacjentki w wieku 50-69 lat. NFZ zawarł umowę z 18 ośrodkami.

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał \"strumieniem wieków\".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.