Agata Sawczenko

Leczenie jest nowoczesne. Ale ważniejsza jest profilaktyka

Onkologia bardzo się rozwija. Możemy zaproponować pacjentom o wiele więcej niż np. 25 lat temu - mówi dr Ewa Sierko Fot. Agata Sawczenko Onkologia bardzo się rozwija. Możemy zaproponować pacjentom o wiele więcej niż np. 25 lat temu - mówi dr Ewa Sierko
Agata Sawczenko

Dziś leczenie jest bardzo wyspecjalizowane i różnorodne - mówi dr hab. Ewa Sierko z Kliniki Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Zakładu Radioterapii Białostockiego Centrum Onkologii, jedna z koordynatorek Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.

Już w poniedziałek rozpoczyna się ten tydzień profilaktyki. Czy to w Polsce duży problem?

Bardzo duży. Te głowy i szyi zajmują szóste miejsce pod względem zachorowań na nowotwory. Zgonów z ich powodu jest dwa razy więcej niż na przykład ofiar śmiertelnych wypadków samochodowych. Poza tym rozwijają się one w okolicy, która jest dla człowieka bardzo ważna. To tu znajduje się bardzo wiele narządów zmysłów: i wzrok, i słuch, i narząd mowy, i węchu, i smaku. Wszelkiego rodzaju dysfunkcje w tej okolicy powodują obniżenie jakości życia.

Pozostało jeszcze 85% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agata Sawczenko

W "Kurierze Porannym" i "Gazecie Współczesnej" zajmuję się przede wszystkim szeroko pojętą ochroną zdrowia. Chętnie podejmuję też tematy społeczne i piszę o ciekawych ludziach.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.