Łabędź zakażony ptasią grypą na Gople [wideo]

Czytaj dalej
Fot. Nadgoplańkie WOPR
Dominik Fijałkowski

Łabędź zakażony ptasią grypą na Gople [wideo]

Dominik Fijałkowski

Służby weterynaryjne apelują do mieszkańców regionu, 
by nie wybierali się na spacery ze zwierzętami w okolice jeziora w Kruszwicy.

To już trzeci przypadek ptasiej grypy w województwie kujawsko-pomorskim w ostatnim czasie. Martwego łabędzia zakażonego wirusem H5N8 znaleziono na Gople w Kruszwicy.

- O tym, że na jeziorze, w okolicy tak zwanego małego mostu, znajduje się martwy łabędź, poinformował nas jeden z mieszkańców - relacjonuje Maciej Banachowski, prezes Nadgoplańskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Przez dyżurnego WOPR, a następnie straż pożarną informacja dotarła do służb weterynaryjnych w Inowrocławiu.

Wyłowieniem padłego ptaka zajęli się woprowcy. - Ratownicy wyznaczeni do tego zadania wyposażeni zostali przez inspekcję weterynaryjną w odpowiednie uniformy, obuwie, rękawice i środki ochrony twarzy. Otrzymaliśmy też preparaty do odkażenia poduszkowca, który został wykorzystany podczas akcji - dodaje Maciej Banachowski.

Badania potwierdziły obecność w organizmie martwego łabędzia wysoce zjadliwego wirusa ptasiej grypy H5N8

Nie jest on groźny dla ludzi. Powiatowy lekarz weterynarii w Inowrocławiu poinformował jednak okoliczne gminy o tym, że H5N8 cechuje się dużą odpornością, w związku z czym łatwo i szybko rozprzestrzenia się w otoczeniu.

Zalecił ograniczenie spacerów ze zwierzętami w okolicach Gopła, zwłaszcza przy tzw. małym moście i po Półwyspie Rzępowskim w Kruszwicy, a także wstrzymanie się od dokarmiana dzikiego ptactwa wodnego w celu ograniczenia powstawania skupisk tych zwierząt.

Służby weterynaryjne apelują też do wszystkich mieszkańców powiatu inowrocła
wskiego, by w przypadku znalezienia padłych ptaków (łabędzi, dzikich gęsi, czapli, kormoranów), a także większych skupisk padłych kaczek i łysek natychmiast zgłaszali to, dzwoniąc pod numer 52 357 52 68.


Wrocławskie zoo zamknęło pingwiny w izolatce. To uchroni je przed ptasią grypą

Dominik Fijałkowski

Od 1992 roku jestem dziennikarzem "Gazety Pomorskiej" w Inowrocławiu. Piszę o wszystkim, co dzieje się w Inowrocławiu, a głównie o tym co "piszczy" w miejscowym ratuszu. Opisuję też wydarzenia, które dzieją się w pozostałych miastach i gminach powiatu inowrocławskiego. Fotografuję imprezy sportowe, kulturalne, turystyczne... A zdjęcia z tych imprez zamieszczam na www.pomorska.pl i na www.inowroclaw.naszemiasto.pl. Prywatnie..., lubię dłuuuugie wyprawy rowerowe. I te krótsze też. Należę do Nadgoplańskiego Oddziału PTTK w Kruszwicy i Klubu Turystyki Rowerowej "Goplanie".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.