Kwiatki z ksiąg wieczystych, czyli jak UTP w hektary ziemi obrastał

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Arkuszewicz
Grażyna Ostropolska

Kwiatki z ksiąg wieczystych, czyli jak UTP w hektary ziemi obrastał

Grażyna Ostropolska

Wiele wskazuje na to, że gmina Bydgoszcz i wojewoda kujawsko-pomorski nie dopełnili ustawowych obowiązków, wskutek czego miasto straciło grunty, a Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy wyrósł na ziemskiego obszarnika. Czy księgi wieczyste zawierają zapisy, zgodne ze stanem rzeczywistym? Po lekturze księgi, ujawniającej grunty, przewłaszczone na rzecz Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego, można mieć wątpliwości. Poszkodowany poprzez wadliwy wpis może żądać usunięcia niezgodności, ale to droga przez mękę.

Sprawie przygląda się Najwyższa Izba Kontroli. Sprawdza, czy przejęte przez Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy grunty (najpierw w użytkowanie wieczyste, a później na własność) nie powinny zostać wcześniej skomunalizowane. Takie były założenia ustawy o samorządzie terytorialnym z 8 marca 1990 r., które władze Bydgoszczy zignorowały. Nie wpisały gruntów Skarbu Państwa, przypisanych ATR (dziś UTP) do ksiąg wieczystych Miasta Bydgoszczy, co skrzętnie wykorzystała uczelnia, uwłaszczając się na tej ziemi. W tym na działkach, stanowiących publiczne drogi, do czego nie miała prawa. Pozbyła się potem tego „zgniłego jajka”, oddając drogi miastu w zamian za działki budowlane dla uniwersyteckiej kadry. Łatwo dostrzec, kto na tym stracił, a kto zyskał.

Lasy, pola, nieużytki i fragmenty drogi w centrum Bydgoszczy... Taki majątek widnieje w księdze wieczystej Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego. Po co uczelni 38 ha ziemi, skoro jej znaczna część od lat leży odłogiem? - Wykorzystamy je na rozbudowę uniwersytetu - deklaruje Franciszek Bromberek, rzecznik UTP.

- Stara śpiewka! - szydzą obserwatorzy uniwersyteckich przemian. Są sceptyczni, bo... - Studentów ubywa, uczelnia pozbywa się bazy dydaktycznej przy ul. Kordeckiego, chce ją sprzedać za 16,5 mln zł i tylko patrzeć, jak nieużytki w Fordonie trafią do deweloperów - sugerują.

 • Jakie plany rozbudowy mają władze UTP?
 • Z jakim pozwem przeciw UTP wystąpiła pani Małgorzata?

Przeczytasz w dalszej części artykułu

Pozostało jeszcze 82% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Grażyna Ostropolska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.