Dariusz Nawrocki

Kultura i turystyka łączą ludzi. Włosi w gminie Inowrocław

Kultura i turystyka łączą ludzi. Włosi w gminie Inowrocław Fot. Waldemar Zieliński
Dariusz Nawrocki

Do gminy Inowrocław przyjechała włoska delegacja z prezydentem autonomicznej prowincji Bolzano Robertem Bizzo.

Polsko-włoska przyjaźń nawiązała się dzięki przypadkowemu spotkaniu w Warszawie Marka Grzony, właściciela Villi Orłowo (prezesa Fundacji Orion) i Mirko Dematte, artysty z Włoch (autor między innymi statuetek, które są wręczane zwycięzcom Tour de Pologne).

Jak Polak z Włochem

- Zaprosiłem go do Orłowa. Zorganizowaliśmy mu tutaj wystawę. W ten sposób zaczęła się nasza znajomość, która przekształciła się w przyjaźń - opowiada Marek Grzona. Potem Mirko Dematte zaprosił go do siebie. - Swoje strony rodzinne pokazał mi nie od strony zabytków, ale od strony produkcji sera, produkcji wina. Jest on bowiem wielkim promotorem lokalnej wytwórczości, lokalnych producentów - podkreśla pan Marek.

I tak zrodził się pomysł, aby przyjaźnią Polaka z Kujawsko-Pomorskiego i Włocha z Trydentu spróbować zarazić producentów i samorządowców obu krajów.

- To jest przykład na to, jak kultura i turystyka łączą ludzi - podkreśla Agnieszka Kowalkowska z Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej w Bydgoszczy.

Włosi w maju tego roku zaprosili polską delegację do Valsugana w regionie Trydentu (Trentino). Przyszedł czas na rewanż. Teraz Włosi przebywają w Polsce. Na czele delegacji stoi prezydent autonomicznej prowincji Bolzano Roberto Bizzo. Jest również Marino Zancanella, słynny włoski architekt, Maurizio Giuliani - specjalista od promocji i marketingu w turystyce, Sara Toller - pracownik i przewodnik w lokalnej organizacji turystycznej w Val dei Mocheni. Jest również i Mirko Dematte z rodziną.

Plan wizyty jest bardzo bogaty. Polacy pokazali już swoim gościom między innymi Solanki, Centrum Kujaw Zachodnich w Łojewie, Askaukalis w Kruszy Zachodniej i Zakład Doświadczalny w Kołudzie Wielkiej. Włosi uczestniczyli również w obrzędach słowiańskich organizowanych w Słowiańskim Gaju w Łojewie.

Liczą na współpracę

- Zależy nam na nawiązaniu współpracy w obszarze wymiany turystycznej i kulturalnej. Na razie się poznajemy, smakujemy się. Mamy nadzieję, że z tego urodzi się współpraca regionu Trentino z województwem kujawsko-pomorskim - komentuje wójt gminy Inowrocław Tadeusz Kacprzak.

Kolejne dni upłyną gościom na zwiedzaniu naszego województa. Na „kujawskim szlaku” jest Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, miasta pełne zabytków i urokliwych zakątków i interesujących obiektów jak Bydgoszcz, Toruń, Nakło, Chełmno, Włocławek itp.

- Wizytę zakończą w Orłowie, gdzie uczestniczyć będą w Festynie Historycznym pod nazwą „W świecie barbarzyńskich Wikingów” połączonym z koncertem zespołu „Coral” z cyklu „Pożegnanie lata w Gminie Inowrocław”, zorganizowanym w pięknym zabytkowym XIX wiecznym paku Villi Orłowo - informują pracownicy promocji gminy Inowrocław.

Dariusz Nawrocki

Od zawsze chciałem pracować w mediach. Moje marzenie spełniło się w 2001 roku. Jestem dziennikarzem inowrocławskiego oddziału "Gazety Pomorskiej". Zajmuję się głównie tematyką samorządową i społeczną. Piszę o sprawach dotyczących powiatu inowrocławskiego i mogileńskiego. Moje teksty, galerie i filmy ukazują się na portalach pomorska.pl, inowroclaw.naszemiasto.pl i mogilno.naszemiasto.pl. Jestem kibicem sportowym, miłośnikiem przyrody i namiętnie słucham dobrej muzyki. Najlepiej relaksuję się w trakcie biegania leśnym duktami.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.