Kukiz’15 chce legalizacji marihuany

Czytaj dalej
Fot. Adam Wojnar/Polska Press
Martyna Chmielewska

Kukiz’15 chce legalizacji marihuany

Martyna Chmielewska

Posłowie Pawła Kukiza popierają legalizację leczniczej marihuany, która tak jak morfina miałaby pomagać w leczeniu m.in. nowotworów

Podczas konferencji w Sejmie Jarosław Sachajko, członek klubu Kukiz’ 15, przypomniał, że 16 sierpnia marszałek Sejmu Marek Kuchciński przyjął zawiadomienie o utworzeniu obywatelskiego Komitetu Koalicji Medycznej Marihuany. - To kolejne podejście, aby zalegalizować marihuanę - powiedział, tłumacząc, że marihuana pełni ważną rolę w leczeniu chorób nowotworowych. Był zawiedziony tym, że trwająca od wielu lat walka różnych środowisk o legalizację specyfiku jest bezskuteczna.

Sprawa legalizacji leczniczej marihuany ponownie wróciła do publicznej dyskusji po tym, jak Tomasz Kalita, były rzecznik SLD, ujawnił przed kilkoma dniami na Twitterze, że cierpi na nowotwór mózgu i że marihuana mogłaby mu pomóc w walce z chorobą, jednak jej lecznicze stosowanie jest w Polsce zabronione. Dorota Gudaniec z klubu Kukiz’15 przekonywała, że lek ten uratował życie jej synowi. - Jeszcze rok temu miał silne napady, dziś jest dzieckiem, które siedzi, gaworzy. A wszystko dlatego, że od około dwóch lat leczymy naszego synka marihuaną - tłumaczyła. - Walczmy o to, aby pacjent w naszym kraju nie musiał być przestępcą, dokonywać bardzo trudnych wyborów, żeby móc się leczyć albo godnie umierać - apelowała.

Klub Kukiz’15 planuje zdobyć łącznie 100 tys. podpisów zarówno ze środowiska politycznego, jak i społecznego. Według Gudaniec w Polsce ponad 200 tys. osób cierpi na padaczkę lekooporną, a kilka milionów osób ma chorobę nowotworową. - Marihuana nie jest panaceum, ale jest środkiem, który pozwala na to, by złagodzić ból, ułatwić życie - mówiła.

Marihuana nie jest panaceum, ale jest środkiem, który pozwala na to, by złagodzić ból, ułatwić życie

Poseł Jędrzej Sadowski dodał, że projekt w sprawie legalizacji leczniczej marihuany już w lutym został złożony marszałkowi Sejmu, ale - jak podkreślił - na skutek spornych kwestii „utknął on w sejmowej zamrażarce”. Tymczasem projekt powinien zostać skierowany do Komisji Zdrowia. Przypomniał, że klub Kukiz’15 przewiduje dwuletni pilotażowy program, którego celem będzie sprawdzenie zadań, które mają być w trybie obywatelskim wdrożone.

Katarzyna Strzałkowska z Naczelnej Izby Lekarskiej powiedziała AIP, że stosowanie marihuany powinno odbywać się zgodnie z przepisami prawa.

Autor: Martyna Chmielewska

Martyna Chmielewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.