Kujawy mniej znane: Rogalin

Czytaj dalej
Fot. Mirosław Kowalski
Mirosław Kowalski

Kujawy mniej znane: Rogalin

Mirosław Kowalski

Majątek ziemski w Rogalinie (gm. Piotrków Kujawski), był w posiadaniu Franciszka Harenckiego do 1927 roku.

Wcześniej majątkiem zarządzali jego rodzice - Tomasz i Marianna z domu Czyżewska.

Po tragicznej śmierci żony Reginy, z d. Gadzinowskiej - ostatni właściciel sprzedał w 1927 roku posiadłość Antoniemu Budnemu i nabył dwór Pocierzynie.

Po dzień dzisiejszy w majątku gospodarzy Janusz Budny, ale który od kilku lat nie zamieszkuje już w dworku.

Aktualny stan dworu w Rogalinie - stary dwór potrzebuje remontu.
Mirosław Kowalski Janusz Budny obok kapliczki z figurką Matki Bożej Skępskiej.

Zdecydował się wybudować nowy dom obok, gdyż remont i rewitalizacja starego dworu przewyższała jego możliwości finansowe. Po dawnym majątku pozostał spory areał ziemi, dwór, część budynków gospodarczych, część ogrodu oraz szpaler drzew okalających całą posiadłość. Jest też zabytkowa kapliczka z figurką Matki Bożej Skępskiej, zapewne ufundowanej przez przodków ostatniego właściciela.

Autor: Mirosław Kowalski

Mirosław Kowalski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.