Kujawsko-Pomorskie. Studenci z zagranicy przyjeżdżają tu się uczyć, choć studia często są płatne

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
Ewa Abramczyk-Boguszewska

Kujawsko-Pomorskie. Studenci z zagranicy przyjeżdżają tu się uczyć, choć studia często są płatne

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Na uczelniach w Kujawsko-Pomorskiem studiuje coraz więcej osób z zagranicy. Prym wiedzie Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy. Przeważnie najwięcej jest studentów z Ukrainy.

Kandydaci z zagranicy studiują na polskich uczelniach m.in. w ramach programu wymiany studenckiej Erasmus+, ale też mogą podejmować studia prywatnie. Postanowiliśmy sprawdzić, ile osób w Kujawsko-Pomorskiem decyduje się studiować na uczelniach w regionie właśnie w tej drugiej formie i jak wtedy przebiega rekrutacja.

W Collegium Medicum UMK sporo zagranicznych studentów

Wśród uczelni publicznych liderem jest Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu - Pod koniec 2020 roku mieliśmy 732 studentów, z czego 368 w bydgoskim Collegium Medicum. - Mamy studentów z różnych krajów. Zawsze najwięcej osób jest z Ukrainy - mówi dr Ewa Walusiak-Bednarek z biura prasowego UMK w Toruniu.

- Kandydaci z obywatelstwem polskim, niezależnie od miejsca zamieszkania są rekrutowani na zasadach ogólnych razem z kandydatami z kraju. Natomiast kandydaci z obywatelstwem zagranicznym mają oddzielną rekrutację. Obowiązują ich inne wymagania oraz oddzielne limity, ustalane przez poszczególne wydziały - wyjaśnia dr Ewa Walusiak-Bednarek z biura prasowego UMK w Toruniu.

Na UMK z założenia osoby z obcym obywatelstwem płacą za studia, także stacjonarne w języku polskim. Na przykład, w kończącym się roku akademickim 2021/2022 opłata dla cudzoziemców za semestr studiów w języku polskim na Wydziale Lekarskim CM UMK w Bydgoszczy, w systemie stacjonarnym i niestacjonarnym, wynosiła 20 tys. zł.

Część obcokrajowców może liczyć na zwolnienie z opłat. - Są to wyjątki określone przez ustawę o szkolnictwie wyższym i nauce zgodnie z art. 324: obywatel UE zamieszkujący w Polsce, obywatel z Kartą Polaka, uchodźca, osoba certyfikatem znajomości języka polskiego i wiele innych – wyjaśnia dr Ewa Walusiak-Bednarek.

WSG w Bydgoszczy ma studentów z 50 krajów świata

Z kolei Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy ma prawie 1000 studentów zagranicznych na studiach regularnych, głównie stacjonarnych.

- Nigdy nie traktowaliśmy studentów z zagranicy jako koła ratunkowego, natomiast nie ma co ukrywać, że oferta przygotowana już wcześniej z myślą o obcokrajowcach ułatwiła nam radzenie sobie z tą trudną sytuację na rynku akademickim – mówi Anna Gierko z Działu Marketingu i Komunikacji WSG. - Podejmujemy współpracę i prowadzimy działania rekrutacyjne w wielu destynacjach. Na wielu uczelniach wśród zagranicznych studentów dominują Ukraińcy, ale my staramy się zachować równowagę w doborze studentów. Mamy u nas młodzież z prawie 50 krajów. To nas uodparnia na kryzysy geopolityczne, czy w czasie pandemii covid-19. Promujemy też studia anglojęzyczne dla Polaków. Poziom języka angielskiego w Polsce rośnie i wiele osób już pracujących podejmuje studia na kierunkach filologicznych, by podnieść swoje kompetencje komunikacyjne. Bardzo ważnym elementem są studia anglojęzyczne na kierunkach technicznych, a od tego roku udało nam się uruchomić Pielęgniarstwo w języku angielskim – liczymy, że to będzie hit.

W WSG studenci wybierają takie kierunki, jak ekonomia, turystyka i rekreacja, mechatronika - zarówno na I jak i II stopniu, a od tego roku także pielęgniarstwo.

- Za najbardziej rozwinięty i unikalny uważam obszar edukacji obcokrajowców – mówi prof. WSG dr Marzena Sobczak-Michałowska, prorektor do spraw międzynarodowych. – Nasi studenci mają okazję przebywać w środowisku interkulturowym. Kształcą się u nas obywatele z prawie 50 krajów świata. To swoista wieża Babel. Dzięki temu, że wszyscy przebywają w jednym miejscu, to poza nauką, swoimi normalnymi zajęciami związanymi z edukacją, mają możliwość tworzenia własnych grup, w których zaczynają się lepiej porozumiewać. Powstają przyjaźnie, takie sieci networkowe, które w przyszłości mogą przełożyć się na kontakty biznesowe. To wspólne obcowanie daje studentom możliwość odkrywania swoich talentów, o których wcześniej nie zdawali sobie spawy. My staramy się budować mosty między nami, a krajami z których pochodzą nasi zagraniczni studenci. Wierzymy, że po ukończeniu studiów na naszej uczelni staną się ambasadorami. Nie tylko naszej uczelni, ale regionu i Bydgoszczy.

W WSG Studenci zagraniczni płacą czesne w Euro, ale będąc już w kraju mogą zmienić harmonogram na preferowana przez nich walutę euro, PLN. - Co roku dodajemy nowe stypendia i promocje również dla studentów zagranicznych od niedawna oprócz naszych wewnętrznych stypendiów mogą również ubiegać się o ministerialne - informuje Anna Gierko.

Na UTP większość zagranicznych studentów uczy się stacjonarnie

Na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy aktualnie studiuje prywatnie 43 studentów zagranicznych. - Większość z nich uczy się stacjonarnie. - Najwięcej, bo 35 osób pochodzi z Ukrainy, ale mamy też studentów z Białorusi, Rumunii, Rosji, Mołdawii i Chin – informuje dr hab. inż. Szymon Ł. Różański, prof. uczelni i rzecznik prasowy UTP. - Osoby te studiują odpłatnie chyba, że spełniają ustawowe wymogi, aby zwolnić je z opłat.

NA UKW wyniki kandydatów z zagranicy wg jednolitych kryteriów

- W ubiegłym roku przyjęliśmy 77 osób z zagranicy – mówi Tomasz Zieliński, rzecznik UKW. - Wyniki kandydatów zagranicznych są przeliczane wg ujednoliconych kryteriów i umieszczane na wspólnej liście rankingowej. Nie ma preferencji dla studentów zagranicznych.

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.