Kujawsko-Pomorskie: podział na okręgi wyborcze niezgodny z prawem

Czytaj dalej
Fot. archiwum
Jolanta Zielazna

Kujawsko-Pomorskie: podział na okręgi wyborcze niezgodny z prawem

Jolanta Zielazna

Wybory samorządowe 2018 - komisarz wyborczy zakwestionował podział na okręgi w wyborach do sejmiku w Kujawsko-Pomorskiem. Uważa, że dokonano go niezgodnie z prawem.

Komisarz wyborczy w Bydgoszczy zakwestionował podział na okręgi w wyborach do sejmiku kujawsko-pomorskiego. Jego zdaniem dokonano go niezgodnie z prawem. Komisarz, sędzia Igor Zgoliński, dał radnym wojewódzkim do końca lipca czas na poprawienie błędów.

O co chodzi?
Przypomnijmy, że w województwie kujawsko-pomorskim liczba mieszkańców spadła poniżej dwóch milionów, a to oznacza, że w sejmiku musi być mniej radnych. Nie 33, jak teraz, ale tylko 30. Najbardziej ubyło mieszkańców w północno-wschodniej części regionu (Brodnica- Grudziądz). Nie można jednak było w tym okręgu po prostu zmniejszyć liczby mandatów, bo byłyby tylko 4, a musi być najmniej 5. Tak zapisane jest w Kodeksie wyborczym.

Dlaczego podział na okręgi budzi kontrowersje? Wyjaśniamy w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 81% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.