Kto został w mieście, nie będzie się nudzić. Niebanalne propozycje ma planetarium, ProNatura, Zielone Arkady

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski
Mirosława Kruczkiewicz

Kto został w mieście, nie będzie się nudzić. Niebanalne propozycje ma planetarium, ProNatura, Zielone Arkady

Mirosława Kruczkiewicz

Podczas dwóch tygodni zimowej laby wszystko jest możliwe - wyprawa na Czerwoną Planetę, do bydgoskiej elektrociepłowni i gry w rozmiarze XXL.

Urządzenia do badania marsjańskiej powierzchni i pobierania próbek gleby, mini-laboratorium do hodowania kapusty i sałaty w pozaziemskich warunkach, a także wyposażenie, które pozwoli nam przetrwać poza macierzystą planetą: od spiżarni pełnej liofilizowanego pożywienia po kosmiczna toaletę i miejsce do relaksu, w którym słychać odgłosy ziemskiej przyrody... Tak wyposażona jest marsjańska baza, w którą zamieniła się jedna z sal Toruńskiego Planetarium.

Badacze obcej planety
Interaktywna wystawa „Baza Mars #17” zastąpiła zamknięte Orbitarium.
- Zależało nam, żeby zwiedzający poczuli się uczestnikami wyprawy na Marsa, badaczami obcej planety, którzy jednocześnie muszą się zatroszczyć o swoje życie - opowiada projektantka wystawy Marcelina Miłoś z krakowskiej Fabryki Dekoracji, która stworzyła ekspozycję wraz z warszawską firmą Trias i pracownikami Toruńskiego Planetarium.

- Wystawę będzie można nie tylko oglądać, wzbogacając swoją wiedzę. Może ona też stać się miejscem gry czy inscenizacji, uczącej zespołowego działania - mówi Anna Broniewicz, dyrektorka Planetarium i pomysłodawczyni „Bazy Mars #17”.

Jak powiedzieli nam pracownicy Toruńskiego Planetarium, otwarcie czynnej od przedwczoraj „Bazy Mars #17” przez przypadek zbiegło się z rozpoczęciem ferii w Kujawsko-Pomorskiem. Tę atrakcję w zimowe wakacje warto sobie jednak zaplanować, bo to jedyna taka wystawa w Polsce, na której można nie tylko monitorować stan bazy, ale także mieć zadania do wykonania, na przykład usunąć drobną awarię, gospodarować odpowiednio energią czy zbadać próbki gruntu Czerwonej Planety. Wizyta w „Bazie Mars #17” trwa 40 minut. Bilety na interaktywną wystawę kosztują: 10 zł ulgowy i 12 zł normalny. Każdego dnia są określone godziny wejścia do bazy, które są podane w repertuarze na stronie www.planetarium.torun.pl. Na przykład dziś do bazy wejścia są o 10.00, 11.00, 12.00, 14.15.

Zabawa w rozmiarze XXL

Rozrywkę nie w wymiarze kosmicznym, ale za to w rozmiarze XXL proponuje w czasie wolnym od szkoły CH Zielone Arkady, które zapewnia, że przygotowało „Mega Ferie” (16-25 lutego). Główną atrakcją od 13.00 do 18.00 będą ogromne plansze gier jak np. warcaby, Kółko i krzyżyk, Mega Memo, Dixit czy Pędzące Ślimaki. Oprócz tego, w sferze gier towarzyskich będą także planszówki w standardowych rozmiarach. Na tzw. placu eventowym znajdzie się łącznie kilkanaście stanowisk, a wśród nich gry, m.in.: Dobble, Jungle Speed, Koto-strofa i Boost. Jeśli ktoś nie zna zasad gry, nic nie szkodzi - przy każdym stoliku do dyspozycji graczy będzie animator, który wytłumaczy, na czym polega dana gra, pomoże w rozgrywkach, a w razie potrzeby wcieli się w rolę przeciwnika.

Dodatkowo w weekendy (17-18.02. i 24-25.02.) będzie okazja, by wygrać gry planszowe i karciane w specjalnie rozgrywanych konkursach. Jeśli komuś nie uda się zdobyć gier w zabawie, ten może liczyć na weekendowe zniżki od Empiku na wszystkie gry. Warto też zajrzeć na profil Zielonych Arkad na Facebooku, gdzie do 25 lutego prowadzony będzie konkurs w ramach „Mega Ferii”.
Inną niecodzienną propozycję spędzenia ferii w mieście ma ProNatura, która dzieci wraz z rodzinami zaprasza do zwiedzania Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych z przewodnikiem.

Wystarczy znać hasło

- Każdy, kto odwiedzi ProNaturę w czasie ferii zimowych w dni robocze (od 13 do 23 lutego) o godzinie 13, będzie mógł zobaczyć, jak działa bydgoska ekoelektrociepłownia. Tylko w tym czasie można zapoznać się z najważniejszymi elementami instalacji, bez konieczności wcześniejszych zapisów. Wchodząc do budynku administracyjnego ZTPOK, wystarczy powiedzieć hasło: Ferie z ProNaturą.

Podczas godzinnego spaceru po obiekcie przewodnik zaprezentuje zebranej grupie m.in. centralną dyspozytornię, pomieszczenia techniczne czy tzw. bunkier na odpady - informują pracownicy Biura Promocji i Komunikacji Społecznej ProNatury.
- Z chęcią gościmy wszystkich, którzy chcą nas odwiedzić, pokazując, że ZTPOK jest zakładem w pełni bezpiecznym dla ludzi i środowiska. Zainteresowanie ekoelektro-ciepłownią jest bardzo duże. Trwające dwa tygodnie drzwi otwarte dają niepowtarzalną okazję do wejścia i zobaczenia instalacji każdemu - ot tak, z ulicy. Zapraszam bardzo serdecznie - mówi Konrad Mikołajski, prezes spółki ProNatura.

Zainteresowanym przypominamy, że ZTPOK znajduje się przy ul. Ernsta Petersona 22. Dojechać tam można m.in. autobusem linii nr 68 (wysiąść na przystanku: Park Przemysłowy/Exploseum). Zmotoryzowani mają do dyspozycji parking przed budynkiem administracyjnym.

Mirosława Kruczkiewicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.