Kto daje i odbiera? Bydgoski ratusz

Czytaj dalej
Fot. Filip Kowalkowski
Joanna Pluta

Kto daje i odbiera? Bydgoski ratusz

Joanna Pluta

Organizatorzy Muszla Fest najpierw dostali od miasta dotację w ramach projektów promocyjnych. Potem okazało się, że nic z tego.

Dlaczego? Jak mówi nam Krzysztof Kornak, szef agencji Rebel Music BDG, twórca i współorganizator festiwalu , chodzi o to, że imprezy, które są dotowane przez ratusz, nie mogą pozyskiwać wsparcia od innych kulturalnych instytucji miejskich. - A wiadomo, że od 14 lat imprezę przygotowujemy z Miejskim Centrum Kultury, a wcześniej MOK - mówi.

- Nie dostałem tego nawet na piśmie, dowiedziałem się od osób trzecich. Zadzwoniłem więc do biura promocji miasta - opowiada Kornak. - Jedna z pracownic była pewna, że dzwonię w sprawie podpisania umowy. Poprosiłem więc, żeby sprawdziła, czy dotacja jest aktualna. Za jakiś czas dostałem mail od specjalisty ds. ekonomiczno-finansowych.

Wynika z niego, że Muszla Fest dostanie pieniądze (25 tys. zł), jeśli zakończy współpracę z MCK. - To dziwne, bo dokładnie sprawdziłem, identyczne przepisy obowiązywały przed rokiem, więc albo już rok temu my i wiele innych podmiotów nie powinniśmy dostać dotacji, albo coś jest nie tak - zauważa Kornak. - W końcu wiele innych imprez jest organizowanych ze wsparciem jednostek miejskich. Dziwne też, że przy przyznawaniu dotacji było wszystko w porządku, a kilka tygodni później już nie jest.

Poprosiliśmy o wyjaśnienie tej sprawy w ratuszu. I udało się. Biuro promocji miasta po raz kolejny zmieniło zdanie i Muszla Fest jednak dostanie dotację. „Z uwagi na fakt, iż wnioskodawca [organizator Muszla Fest - przyp. red.] zapewne działając w dobrzej wierze złożył wniosek o przyznanie środków promocyjnych będąc przekonany, iż jest on zgodny z regulaminem, komisja konkursowa postanowiła podtrzymać swoją pierwotną decyzję o wsparciu tego przedsięwzięcia” - czytamy w odpowiedzi, jaką dostaliśmy od Mireli Jaros-Klimińskiej, koordynator biura promocji miasta i współpracy z zagranicą.

Pani koordynator dodaje w odpowiedzi , że w przyszłym roku „zostaną wprowadzone zmiany do regulaminu oraz kryteriów oceny, które wyeliminują rozbieżności interpretacyjne”.

Odpowiedź z ratusza jest jednak niepełna - pytaliśmy jeszcze o to, dlaczego dopiero po przyznaniu dotacji urzędnicy stwierdzili, że wniosek organizatorów Muszla Fest może być „niezgodny z regulaminem”. - Szkoda, że cała sytuacja zablokowała nam pracę na niemal tydzień, bo nie byliśmy pewni, co dalej - mówi Kornak.

Joanna Pluta

W "Pomorskiej" zajmuję się dwoma tematami - kulturą i zdrowiem. Ten pierwszy jest zdecydowanie bardziej fascynujący. Drugi natomiast daje o wiele więcej satysfakcji.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.