Kto będzie kandydować na prezydenta? Sprawdziliśmy!

Czytaj dalej
Fot. Filip Kowalkowski
Maciej Myga

Kto będzie kandydować na prezydenta? Sprawdziliśmy!

Maciej Myga

Na rok przed wyborami pytamy o kandydatów na prezydentów i burmistrzów. Sporo już deklaracji, ale też dywagacji i domysłów.

We Włocławku do wyborów ponownie szykuje się Jarosław Chmielewski, były przewodniczący Rady Miasta i konkurent obecnego prezydenta z poprzednich wyborów. Mówi się również o samorządowym starcie Macieja Maciaka z lokalnej telewizji. Czy obecny prezydent będzie ponownie ubiegał się o stanowisko? Podobo tak, bo część tegorocznych inwestycji jest przesuwana na przyszły rok i będzie się czym chwalić.

Będzie ciężko

W Toruniu kandydatów na fotel prezydenta miasta zamierzają wystawić Platforma Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwość, Nowoczesna i Czas Mieszkańców. Walka o piastowane od lat przez prezydenta Michała Zaleskiego stanowisko będzie trudna.

Nowoczesna i Czas Mieszkańców nie spekulują. Decyzje zapadną pod koniec roku. - Sporo zależy od sytuacji politycznej. Jesienią wiele może się wydarzyć - podkreśla Joanna Scheuring-Wielgus, posłanka Nowoczesnej.

Swojego kandydata zamierza wystawić także PO. - Mamy porozumienie programowe z prezydentem Zaleskim. Jest w nim wiele zbieżności, współpraca wychodzi dobrze, ale myśląc w kategoriach politycznych widzimy konieczność wystawienia silnego kandydata - mówi Paweł Gulewski z zarządu regionu PO.

Najmocniejsza jest kandydatura posła Tomasza Lenza, który podtrzymał swoją gotowość udziału w wyborach. - Tomasz Lenz jest liderem przy założeniu, że marszałek Piotr Całbecki będzie chciał kandydować do zarządu województwa - zaznacza Gulewski.

Przed wydaniem oficjalnego komunikatu nic nie chce zdradzić PiS. Kandydatami mają być samorządowcy posiadający doświadczenie. - Każda duża formacja polityczna wystawia swoich kandydatów. Obecnie tworzymy koalicję z prezydentem Michałem Zaleskim i na razie wszystko jest w fazie uzgodnień i negocjacji - informuje Przemysław Przybylski, radny sejmiku i rzecznik prasowy okręgu PiS.

Powalczy były koalicjant

Za rok o najważniejszą posadę w Inowrocławiu na pewno powalczy Ryszard Brejza. Oficjalnie chęć rywalizacji z nim ogłosił na razie tylko Janusz Radzikowski, przedsiębiorca i, co ciekawe, do niedawna radny koalicji urzędującego prezydenta. - Podjąłem tę decyzję nie dlatego, że pan prezydent źle rządzi. Chcę przedstawić mieszkańcom inne możliwości - tłumaczy. Z pewnością wystartuje również Marcin Wroński, radny opozycji, który w ostatnich wyborach przegrał z Brejzą zaledwie 347 głosami.

„Pewniak” i niepewny

W Grudziądzu jak do tej pory jedynie senator Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Mioduszewski oficjalnie zadeklarował, że chce być kandydatem na prezydenta miasta Grudziądza.

Robert Malinowski z PO, który nieprzerwanie rządzi miastem od 2006 roku, nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji. „Pewniakiem” jest za to Maciej Glamowski, radny „Obywatelskiego Grudziądza”. - Miasto wymaga zmian na wielu poziomach - mówi Maciej Glamowski.

Wśród innych potencjalnych kandydatów wymienia się rówież Zenona Różyckiego, szefa miejskiej spółki mieszkaniowej oraz wiceprezydenta Marka Sikorę.

- My również wystawimy kandydata - podkreśla Łukasz Kowarowski, radny Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Bruski i...?

Rafała Bruskiego, prezydenta Bydgoszczy, podbudowała na pewno klapa akcji za referendum w sprawie jego odwołania. Z pewnością będzie walczył o kolejną kadencję, ale o jego rywalach niewiele wiadomo. Nieoficjalnie mówi się o Ireneuszu Nitkiewiczu z SLD, aktywnym w działalności prospołecznej, współtwórcy „Jadłodzielni”, pomysłodawcy „Ogrodu Młodej Bydgoszczy” czy inicjatorze akcji połączenia budowy basenu Astoria z miejscem rehabilitacji wodnej dzieci niepełnosprawnych.

Swoich decyzji nie zdradza na razie PiS, a Kukiz’15 prawdopodobnie (to informacja nieoficjalna) postawi na swojego lokalnego koalicjanta - Marcina Sypniewskiego z korwinowskiej partii Wolność.

Maciej Myga

Kieruję bydgoskim subregionem Gazety Pomorskiej. W swoich artykułach poruszam tematy polityczne, społeczne oraz kryminalne. Jestem również redaktorem prowadzącym tzw. papierowe wydanie miesięcznika "Nasze Miasto Bydgoszcz".

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

obniżka -50% na Czarny Weekend

30-dniowy dostęp do Gazety Pomorskiej online

14,50 29,00

Czarny weekend trwa! Do 29.11 kup prenumeratę cyfrową za połowę ceny i ciesz się dostępem do aktualnego wydania gazety bez wychodzenia z domu.

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.