Księga traw otwarta w podziemiach

Czytaj dalej
Fot. Maria Eichler
Maria Eichlermaria.eichler@pomorska.pl

Księga traw otwarta w podziemiach

Maria Eichlermaria.eichler@pomorska.pl

Plener to jest to. Dla malarzy kopalnia inspiracji i tematów. Wiedzą o tym Małgorzata Sznajdrowska i Maciej Ossian Kozakiewicz

W piwnicznych murach podziemi kościoła gimnazjalnego zapachniało wiosną. Przy minimum wyobraźni można było poczuć zapach świeżego siana, rozkołysanej słońcem łąki, wychylonych z łodyg polnych kwiatów...Ze sztalug rozstawionych w podziemiach pulsowały miodowe zielenie, żółcie i czerwienie, miło było na nie popatrzeć.

Wszystko to za sprawą obrazów Małgorzaty Sznajdrowskiej i Macieja Ossiana Kozakiewicza, którzy razem skomponowali ze swoich prac taki spokojny, harmonijny świat...

- Oby trwał jak najdłużej - mówiła Małgorzata Sznajdrowska. - Obyśmy mogli cieszyć się pięknem natury, tego wszystkiego, co nas otacza.

A jej kolega Maciej Ossian Kozakiewicz dodawał, że to odwzorowanie realnego świata jest na tyle udane, że nawet zwierzaki mogą się pomylić...- Kiedyś żaba chciała wskoczyć do mojego obrazu - opowiadał anegdotę na wernisażu.

Wydarzenie uświetnił minikoncert fortepianowy Mateusza Kosidowskiego, który za swój występ otrzymał materiały promocyjne z ratusza. Dla artystów były kwiaty. A gości na wernisażu było sporo, więc by obejrzeć obrazy, trzeba było się przeciskać. Ale można też było znaleźć niszę dla ich kontemplacji...

Małgorzata Sznajdrowska mieszka w Chojnicach, jest nauczycielką plastyki, bibliotekarką i logopedą w szkole w Kosobudach. Malowanie, głównie techniką olejną to jej pasja. Jednym z ulubionych tematów obrazów jest natura, zwłaszcza kaszubskich pól i łąk.

Maciej Ossian Kozakiewicz związany jest z Krakowem. Artysta malarz, który dyplom uzyskał w pracowni profesora Wrońskiego. Jest absolwentem m.in. wydziału historii architektury średniowiecznej (poza granicami kraju). Brał udział w konkursach malarskich we Włoszech, Francji i Holandii. Jego obrazy w kolekcjach prywatnych można spotkać w Polsce, innych krajach europejskich, Japonii, Izraelu, USA, Kanadzie i Argentynie.

Oboje spotkali się na plenerze w Męcikale i znaleźli wspólny język. Wystawa będzie czynna tylko do 27 kwietnia. Godziny otwarcia: - niedziela godz. 11 - 16, wtorek - piątek godz. 12 - 14, poniedziałek/sobota - nieczynna.

Maria Eichlermaria.eichler@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.