Andrzej Matys

Książnica Podlaska dzięki wsparciu RPO zdigitalizuje roczniki Gazety Współczesnej

Książnica Podlaska dzięki wsparciu RPO zdigitalizuje roczniki Gazety Współczesnej Fot. Andrzej Matys
Andrzej Matys

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku dokona digitalizacji dziewięciu archiwalnych roczników Gazety Współczesnej z lat 1992-2000 (około 2200 numerów gazety). Na ten cel otrzymała, decyzją zarządu województwa, blisko milion złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

W ramach projektu Książnica kupi aparat do digitalizacji z osprzętem, sprzęt komputerowy, sprzęt do serwerowni, system informatyczny oraz usługę udostępniania numerów archiwalnych w chmurze.

Digitalizacja zasobów Gazety Współczesnej - będących w posiadaniu Książnicy Podlaskiej - umożliwi mieszkańcom województwa, powszechny dostęp do zasobów w postaci cyfrowej.

Czytaj też: Wicedyrektorka Książnicy przyznała, że udusiła matkę. Nie poniesie jednak odpowiedzialności za zabójstwo

- Prace związane z realizacją tego projektu rozpoczniemy w marcu przyszłego roku i będą one trwały do czerwca 2021 roku. Potem roczniki Współczesnej będą już dostępne i skatalogowane w internecie. Dzięki temu czytelnicy otrzymają dużo łatwiejszy dostęp do bardzo wielu archiwalnych wydań gazety, a my, jako Książnica będziemy mieli ułatwione przechowywanie tych treści. Nie mówiąc o tym, że pliki elektroniczne zajmują dużo mniej miejsca, niż solidnie oprawione, papierowe roczniki, które dziś przechowujemy na półkach - mówi rzeczniczka Książnicy Podlaskiej Justyna Sawczuk.

Wartość tej inwestycji wynosi 1,1 mln zł, a dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 972,4 tys. zł.
Projekt ten został wyłoniony do dofinansowania w ramach działania 8.1 RPOWP – rozwój usług publicznych świadczonych drogą elektroniczną, (typ projektu: Digitalizacja zasobów będących w posiadaniu instytucji publicznych oraz ich ponowne wykorzystanie).

Tu oglądasz: Książnica Podlaska w Białymstoku. W bibliotece zasłabł mężczyzna. Oni ruszyli, by ratować mu życie

Andrzej Matys

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.