Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Książki z regionu polecą na drugi koniec świata. Trafią do Polonii

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Szozda
Katarzyna Muszyńska

Książki z regionu polecą na drugi koniec świata. Trafią do Polonii

Katarzyna Muszyńska

Bydgoska „jedynka” bierze udział w wyjątkowej akcji. Do szkolnej biblioteki można przynosić mapy, atlasy, a także puzzle i gry.

Zebrane rzeczy powędrują do Polonii mieszkającej m.in. w Chile, Peru, Brazylii, Argentynie i Boliwii. Dostarczą je uczestnicy sztafety śladami Tony’ego Halika. - W akcji mogą wziąć udział wszyscy chętni, nie tylko ci, którzy są związani z naszą szkołą - mówi Ewa Lica-Boruta, bibliotekarka z I Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy. - Zbieramy atlasy, albumy krajoznawcze, mapy, przewodniki i książki podróżnicze, których tematyką jest Polska. Czekamy także na puzzle i gry.

Przekazywane dary mogą dotyczyć przyrody, zwierząt, zabytków, historii i współczesności - słowem wszystkiego, co opisuje nasz kraj. - Znam organizatorów sztafety i w ten sposób dowiedziałam się, że jej uczestnicy odwiedzą Amerykę Południową - tłumaczy Lica-Boruta. - Do tej pory otrzymaliśmy już kilka albumów, które dotyczą naszego województwa.

Dary można przynosić do biblioteki, która znajduje się w I LO do końca maja.

W sztafecie „Ameryka Halika” bierze udział 200 osób, które od kwietnia do czerwca 2018 roku chcą pokonać ponad 100 tysięcy kilometrów. - Startują doświadczeni kierowcy, mechanicy, surwiwalowcy, fotografowie i operatorzy kamer - mówi Norbert Skrzyński, jeden z organizatorów sztafety. - Chcemy zwrócić uwagę na postać tego legendarnego podróżnika, ale także dotrzeć do potomków polskich emigrantów i przybliżyć im nasz kraj. Są to często starsze osoby, które nie mają dostępu do internetu.

Uczestnicy sztafety przemieszczają się trasą, którą Tony Halik zaplanował na przełomie lat 50. i 60. z Buenos Aires na Ziemię Ognistą, następnie na Alaskę i z powrotem do stolicy Argentyny. - W wyprawie biorą udział również dziennikarze - opowiada Skrzyński. - Jedna z uczestniczek nagrywa rozmowy z osobami, które pamiętają naszego wielkiego pisarza. Z nagrań powstanie film dokumentalny.

Największe skupiska Polaków w Ameryce Południowej znajdują się w Brazylii i Argentynie. Do akcji włączyło się wiele szkół, organizacji i osób prywatnych. - Z Bydgoszczy pochodzi Iwona Wiśniewska - uzupełnia Skrzyński. - Jest to bardzo wyjątkowa osoba, która bezpłatnie tłumaczy m.in. naszą korespondencję z dyplomatami.

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Gazety Pomorskiej.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Gazety Pomorskiej
  • codzienne e-wydanie Gazety Pomorskiej
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
Katarzyna Muszyńska

Staram się interweniować w sprawach tych, którzy sami nie mogą siebie obronić. W redakcji zajmuję się tematyką związaną ze zwierzętami, edukacją i sprawami społecznymi. Opisuję również wydarzenia, projekty i inwestycje, które dotyczą gmin Koronowo, Osielsko, Dobrcz, Solec Kujawski oraz Nowa Wieś Wielka.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.