Kronospan: Kolejna wielka transakcja. Tym razem za 4,6 mln zł
W ostatnich latach Kronospan zasilił kasę Szczecinka pokaźną kwotą 25 milionów złotych kupując rozlegle tereny inwestycyjne.
Kronospan za blisko 5 milionów złotych w tych dniach kupił kilka działek w pobliżu przyszłej obwodnicy Szczecinka.
- Potwierdzam, Kronospan wygrał przetarg na kilka działek przy ulicy Leśnej - powiedziała nam Beata Rafało, rzeczniczka szczecineckiej fabryki płyt drewnopochodnych. - Na razie jednak nie wypowiadamy się, na jaki cel zostanie przeznaczona ta nieruchomość.
Z naszych, nieoficjalnych informacji wynika, że firma przymierza się tam do budowy parkingu, stacji paliw i hotelu z prawadziwego zdarzenia dla kierowców ciężarówek odbierających płyty z Kronospanu. Nie licząc lokalnego transportu dowożącego surowiec (drewno, zrębki, drewno poużytkowe) to nawet kilkaset tirów każdego dnia. Teraz kierowcy - gdy kończy im się czas pracy - muszą spać w hotelach na terenie miasta lub po prostu w swoich pojazdach zaparkowanych w różnych miejscach. Warunki są tam nie do pozazdroszczenia.
Teren przy Leśnej to w sumie nieco ponad 10 hektarów w pobliżu zakładu, ale też obwodnicy Szczecinka, której budowa rozpocznie się w przyszłym roku. Już chociażby tylko z tego powodu tereny przy planowanej trasie są atrakcyjne inwestycyjnie.
W pobliżu kupionych działek znajdzie się też jeden z dwóch planowanych węzłów - zjazdów z dwupasmowej obwodnicy. Na pewno więc przechodzić tędy będzie ruch tysięcy pojazdów - także osobowych - każdej doby.
Nabywca za tereny przy ulicy Leśnej zapłaci 4,66 milionów złotych netto. Pieniądze trafią do kasy miasta i za niemal jednym zamachem pozwolą wykonać tegoroczny, ambitny plan sprzedaży mienia komunalnego. Szczecinecki ratusz założył, że w tym roku na sprzedaży nieruchomości zarobi 7,5 miliona złotych.
To nie była pierwsza transakcja Kronospanu w tym rejonie. Dwa lata temu za 32 hektary ziemi w specjalnej strefie ekonomicznej przy ulicy Waryńskiego zapłacił 13 mln zł (do miasta trafiło 11,05 mln zł, reszta do zarządzającego strefą). Jak do tej pory to największa jednorazowa transakcja sprzedaży nieruchomości w historii Szczecinka.
W roku 2008 potentat w branży płyt drewnopochodnych za 9 milionów złotych kupił 23 hektary przy ulicy Leśnej. Wszystkie te tereny znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie firmy.