Krew w regionie potrzebna, ale nie ma paniki. Można ją oddać choćby dzisiaj w Toruniu

Czytaj dalej
Fot. Przemyslaw Swiderski
Joanna Pluta

Krew w regionie potrzebna, ale nie ma paniki. Można ją oddać choćby dzisiaj w Toruniu

Joanna Pluta

A gdzie? Krwiobus będzie stać dziś między godz. 13 a 17 na Rynku Nowomiejskim, przy pierzei od strony ulicy Królowej Jadwigi.

Dzisiejszą zbiórkę zaplanowano w ramach drugiego etapu tegorocznej Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa. Organizuje ją PKO Bank Polski. Krwiobus BAHK pojawiał się wcześniej w tym roku już m.in. w Bydgoszczy, a na trasie akcji są jeszcze Katowice, Mońki i Chełmża.

Jak dotąd udało się zebrać około 440 litrów krwi. Najwięcej w Białymstoku (76,5 l) i w Bydgoszczy (43,2 l). Czy Toruń pobije rekord? Tego nie wiadomo. Wiadomo, że będzie próbować.

- Ja na pewno pójdę oddać krew - mówiła nam Julia, mie-szkanka toruńskich Wrzosów. - Robię to 2-3 razy do roku od 20. roku życia. I namawiam wszystkich. Strach ma wielkie oczy, a to naprawdę nic takiego i nie trwa niewiadomo jak długo. W końcu nigdy nie wiadomo, czy kiedyś to właśnie nam nie będzie potrzebna krew. Dobrze, żeby wyrobić w sobie taki nawyk.

Tych, którzy oddają krew regularnie, nie trzeba do tego specjalnie namawiać. Gorzej z tymi, którzy jeszcze tego nie robili. - Cały czas mam obawy, bo całe życie mdlałam na widok krwi. W związku z tym nawet nie wiem, jaką mam grupę - wyznaje Agata, 25-letnia mieszkanka Bydgoszczy. - Ale może w końcu uda mi się przemóc. Chciałabym.

Warto to zrobić, tym bardziej że z zapasami krwi w regionie mogłoby być lepiej. Ale paniki nie ma.

Na stronie internetowej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy można sprawdzać, czy którejś z grup krwi brakuje.

W tej chwili najgorzej jest z krwią grup A Rh-, AB Rh- i 0 Rh-.

- Sytuacja jest na razie stabilna - uspokaja Lucyna Przyby-lińska z RCKiK. - Co nie znaczy, że nie zachęcamy do odwiedzenia nas i oddania krwi - przede wszystkim minusowej, ale nie tylko. Latem zawsze jest trochę gorzej, bo krwiodawców jest mniej - wyjeżdżają na wakacje, jak każdy. Nie ma jednak powodów do paniki. Zapasów nam nie brakuje, na bieżąco zaopatrujemy w krew szpitale w regionie. Dobrze jednak, by te zapasy były duże, ponieważ w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży również do naszego regionu przyjeżdża wielu pielgrzymów.

Żeby sytuacja w banku krwi w regionie była dobra, każdego dnia krew powinno oddawać około 250-300 osób. Jednak około 20 proc. tych, którzy chcą zostać dawcami, nie może tego zrobić. Dlaczego? Jest kilka czynników, które to wykluczają. Na przykład niedawno przebyty poważny zabieg, wykonany tatuaż, a nawet zwyczajne przeziębienie. Zatem kto może oddać krew? Osoba zdrowa, taka, która ukończyła 18. rok życia i waży co najmniej 50 kilogramów.

Adresy oddziałów RCKiK, w których można oddać krew, znajdą Państwo na www.rckik-bydgoszcz.com.pl.

Oddawanie krwi w pytaniach i odpowiedziach


Jak się przygotować do oddania krwi?Przede wszystkim trzeba być zdrowym. A oprócz tego:
 • w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 l płynów
 • być wyspanym, wypoczętym
 • zjeść lekki posiłek
 • w miarę możliwości wyeliminować z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego takie jak: mleko, masło, kiełbasę, pasztet, śmietanę, rosół, tłuste mięso oraz jajka.
 • ograniczyć palenie papierosów
 • Nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi!
Trzeba mieć przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL.
Jak przebiega pobór krwi w przypadku oddania krwi w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy lub w którymś z terenowych oddziałów w naszym województwie?
 1. Wypełnianie Kwestionariusza - dawca jest proszony o odpowiedź na szereg pytań dotyczących jego zdrowia oraz o podanie swoich danych personalnych.
 2. Rejestracja - rejestratorka sprawdza czy wszystkie dane personalne zostały prawidłowo wpisane w kwestionariuszu i nadaje każdemu dawcy niepowtarzalny numer donacji w systemie komputerowym.
 3. Badanie Lekarskie - lekarz kwalifikuję dawcę do różnego rodzaju donacji na podstawie wywiadu lekarskiego, indywidualnych cech fizycznych dawcy (wzrost, waga, ciśnienie krwi), wyników laboratoryjnych oraz aktualnego zapotrzebowania.
 4. Laboratorium - Pobranie próbki krwi i oznaczenie co najmniej stężenia hemoglobiny (Hb), której prawidłowa wartość jest niezbędna do przejścia do kolejnego etapu oddawania krwi.
 5. Przygotowanie do poboru - na tym etapie dawca najpierw proszony jest o umycie zgięcia łokciowego, w tym czasie numerem donacji zostają oklejane pojemniki na krew i probówki do badań.
 6. Dział Pobierania Krwi - Dawca oddaje krew na różne sposoby w zależności od kwalifikacji lekarskiej.
 7. 15-minutowy odpoczynek - po którym dawca odbiera ekwiwalent kaloryczny (czekolady, sok) i podbija książeczkę honorowego krwiodawcy jeśli już ją posiada.
Jak przebiega pobór krwi w przypadku oddania krwi w mobilnym centrum, czyli w krwiobusie?
 1. Wypełnianie Kwestionariusza - dawca jest proszony o odpowiedź na szereg pytań dotyczących jego zdrowia oraz o podanie swoich danych personalnych.
 2. Rejestracja - rejestratorka sprawdza czy wszystkie dane personalne zostały prawidłowo wpisane w kwestionariuszu i nadaje każdemu dawcy niepowtarzalny numer donacji w systemie komputerowym.
 3. Pobranie próbki krwi i oznaczenie stężenia hemoglobiny (Hb), której prawidłowa wartość jest niezbędna do przejścia do kolejnego etapu oddawania krwi.
 4. Badanie Lekarskie - lekarz kwalifikuję dawcę do oddania krwi pełnej na podstawie wywiadu lekarskiego, indywidualnych cech fizycznych dawcy (wzrost, waga, ciśnienie krwi) oraz mieszczących się w normie wyników oznaczania hemoglobiny (Hb).
 5. Przygotowanie do poboru - na tym etapie indywidualnie dla każdego dawcy oklejane są probówki i pojemniki do pobierania krwi. Pielęgniarka przeprowadza dezynfekcję miejsca wkłucia w zgięciu łokciowym.
 6. Pobór krwi - oddawanie krwi pełnej trwa około 5 - 10 min.
 7. 15-minutowy odpoczynek - po którym dawca odbiera ekwiwalent kaloryczny (czekolady, sok) i podbija książeczkę honorowego krwiodawcy jeśli już ją posiada

źródło: informacje Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy

Joanna Pluta

W "Pomorskiej" zajmuję się dwoma tematami - kulturą i zdrowiem. Ten pierwszy jest zdecydowanie bardziej fascynujący. Drugi natomiast daje o wiele więcej satysfakcji.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.