Piotr Polechoński

Koszalin się rozwija, czyli wielki postęp w cieniu dyskryminacji

W  owym czasie  najliczniejsze cechy tworzyli garncarze, tkacze, szewcy oraz bednarze koszalińscy. W XVII wieku w Koszalinie funkcjonowało 38 rzemio Fot. arch W owym czasie najliczniejsze cechy tworzyli garncarze, tkacze, szewcy oraz bednarze koszalińscy. W XVII wieku w Koszalinie funkcjonowało 38 rzemiosł
Piotr Polechoński

Koszalin odnotował kilka gospodarczych przyśpieszeń, gdy potrafił wykorzystać dobrą koniunkturę. Jedno z nich przypadło na przełom XVI i XVII wieku. Wtedy też miała miejsce dyskryminacja Słowian i dominacja ludności niemieckiej.

W drugiej połowie XVI wieku w Koszalinie na stałe zamieszkali pomorscy książęta, a to oznaczało, że częściej niż dotąd Koszalin odwiedzali znaczący goście. Fakt ten umiejętnie wykorzystali miejscy rajcowie, uzyskując poparcie od ważnych osób w sporze z Kołobrzegiem, Słupskiem i Darłowem o uprawnienia żeglugowe. Dzięki temu Koszalin dostał zgodę na wolną żeglugę po Bałtyku, a tym samym prowadzenie handlu z niemal całą Europą.

Pozostało jeszcze 83% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Piotr Polechoński

Dziennikarz „Głosu Koszalińskiego”, politolog, absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego, autor szeregu książek o koszalińskiej historii i tożsamości, w tym „Sekretów Koszalina”, za którą dostał Nagrodą Prezydenta Miasta Koszalina za osiągnięcia w dziedzinie kultury za rok 2017. Laureat dwóch nagród za odkrywanie lokalnej historii i jej popularyzację. W 2005 roku otrzymał „Koszalińskiego Orła”, a w roku 2014 wyróżniony został przez Koszalińskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców „Gospodarni”. 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.