Kosultacje społeczne rozstrzygną spór w Toruniu?

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
(ao)

Kosultacje społeczne rozstrzygną spór w Toruniu?

(ao)

- Nie ma tu mowy o jakichkolwiek zakulisowych działaniach, czy o traktowaniu konsultacji jako „kwiatka do kożucha” - zapewnia Piotrowicz.

Przetarg na przygotowanie dokumentacji dotyczącej przedłużenia ul. Długiej rozstrzygnięto cztery miesiące temu. Jej przeciwnicy, skupieni w nieformalnej grupie „Stop Rozbudowie Długiej”, obawiają się, że wbrew wcześniejszym zapewnieniom, Urząd Miasta nie uwzględni ich oczekiwań.

Na swoim profilu na Facebooku oponenci inwestycji wypominają urzędnikom, że na początku lutego w Wydziale Komunikacji Społecznej i Informacji UM, jak i w MZD zapewniano o przeprowadzeniu konsultacji jeszcze w lutym. Kilka dni później urzędnicy wycofali się z tych zapowiedzi. Dziś nie potrafią powiedzieć, kiedy zasięgną opinii torunian.

- Odbyło się już w tym roku jedno spotkanie, na którym zostały wniesione uwagi do koncepcji. Jest ona poprawiana. Zaplanowane jest jeszcze jedno spotkanie, które zweryfikuje, w jaki sposób te uwagi zostały uwzględnione. Konsultacje zorganizujemy dopiero wtedy, kiedy sami będziemy pewni zaproponowanych rozwiązań - mówi Paweł Piotrowicz, dyrektor WKSiI.

Paweł Piotrowicz zapewnia też, że większość ze zgłoszonych przez mieszkańców uwag została przez projektanta uwzględniona. Taki sposób uzgadniania szczegółów kontrowersyjnej inwestycji nie podoba się jej przeciwnikom. Ich zdaniem przeprowadzanie konsultacji na zaawansowanym etapie przygotowań projektu świadczy o tym, że są one organizowane wyłącznie dla wygaszenia konfliktu. Protestujący idą jeszcze dalej i mówią o „fasadzie konsultacji” i obawiają się, że ich opinie nie zostaną uwzględnione.

- Dopóki była nadzieja, że konsultacje odbędą się na etapie prac koncepcyjnych nad projektem, to liczyliśmy na ich realny wpływ na kształt tej inwestycji - mówi Justyna Kardasz, nieformalna liderka oponentów. - Skoro odkłada się te konsultacje na jakiś nieokreślony czas, a projekt, zgodnie z umową, ma być gotowy w czerwcu to obawiamy się, że będą to wyłącznie pseudokonsultacje projektu, a nie konsultacje koncepcji.

Autor: (ao)

(ao)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.