„Kosiniakowe” 1000 zł wypłacane bez większych problemów [poradnik]

Czytaj dalej
Fot. Piotr Idem
Jolanta Zielazna

„Kosiniakowe” 1000 zł wypłacane bez większych problemów [poradnik]

Jolanta Zielazna

Gminy nie mają większych kłopotów z wypłatą 1000 zł świadczenia rodzicielskiego. Sprawy załatwiane są płynnie, odmowy zdarzają się rzadko.

Do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie we Włocławku w styczniu wpłynęło 198 wniosków. - Do tej pory wydano 162 decyzje, w tym trzy odmowne - informuje Alicja Krysińska, kierownik wydziału świadczeń rodzinnych. - Jeśli pojawiają się wątpliwości - konsultujemy się z radcą prawnym.

Do GOPS w Grucie złożono do tej pory 16 wniosków, wszystkie zostały zrealizowane, czyli pod koniec stycznia jedno z rodziców otrzymało pieniądze.

Do świadczenia rodzicielskiego mają prawo osoby, które urodziły dziecko, a nie mają prawa do zasiłku macierzyńskiego ani uposażenia macierzyńskiego:

W Koronowie do końca stycznia po 1000 zł odebrały 34 osoby. Część woli gotówkę (odbiera ją w banku), inni proszą o przelew na konto. W sumie do tej pory złożono 54 wnioski, odmówiono na razie jednej osobie. - O pieniądze ubiegał się ojciec dziecka, a matka nie zrzekła się swojego prawa - wyjaśnia Barbara Werra, kierownik wydziału świadczeń koro-nowskiego MGOPS.

W Kamieniu Krajeńskim do wczoraj złożono 15 wniosków, 9 osób dostało już pieniądze, pozostałe rozpatrywane są na bieżąco. W Piotrkowie Kujawskim, spośród 24 wnioskodawców, 1000 zł dostała na razie jedna osoba, pozostałym wydano decyzje, pieniądze będą wypłacone.

301 wniosków wpłynęło w styczniu do MOPR w Toruniu. Rozpatrzono 245, z czego 3 osoby dostały odmowne decyzje. Wydział Zdrowia, Świadczeń i Polityki Społecznej bydgoskiego ratusza przyjął w styczniu 387 wniosków o wypłatę świadczenia rodzicielskiego. Do tej pory wydano 211 decyzji, wypłacono w sumie ponad 206 tys. zł.

Wnioski składają też matki, które urodziły w ubiegłym roku, np. we wrześniu, czerwcu. Pieniądze będą otrzymywały do ukończenia przez dziecko roku. To znacząca pomoc.

- Przepisy o świadczeniu rodzicielskim są dość jasne i czytelne, większych problemów nie ma - mówi Monika Wróbel, kierowniczka GOPS w Grucie.

Tę opinię potwierdzają pracownicy innych gmin i ośrodków pomocy zajmujący się wypłatą „kosiniakowego”, jak potocznie określa się rodzicielskie świadczenie.

Ustawa nie przewiduje kryterium dochodowego, jeśli składane oświadczenia nie budzą wątpliwości, nie ma podstaw do ich weryfikowania. Choć zdarza się, że są podawane nieprawdziwe dane i pracownicy to wyłapują.

1000-złotowe świadczenie z zasady wypłacane jest przez 52 tygodnie. Dłużej w przypadku ciąży mnogiej:

Osoby pobierające zasiłek dla bezrobotnych dostają różnicę między jego wysokością a 1000 zł. Wnioski o wypłatę świadczenia rodzicielskiego składa się albo w urzędzie gminy, albo w ośrodku pomocy społecznej - w zależności, która z tych instytucji zajmuje się wypłatą świadczeń rodzinnych. Tam można uzyskać wniosek, ale można go też ściągnąć ze strony internetowej Ministerstwa Pracy lub gminy.

Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.