Konstytucje dwie

Czytaj dalej
Fot. Konrad Karkowski
Tomasz Maleta

Konstytucje dwie

Tomasz Maleta

Komentarz redaktora Tomasza Malety

W rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja przytacza się, że był to pierwszy dokument takiej wagi w Europie, a drugi w święcie - po amerykańskim przyjętym w 1787 roku. Ona legła u podwalin państwa, które wybiło się na niepodległość, nasza próbowała ją utrzymać.

Amerykańska konstytucja ma 7 artykułów i 27 poprawek. Ostatnią wprowadzoną w życie w 1992 roku, po 204 latach od jej zaproponowania. A przecież w ciągu tych dwóch wieków Ameryka zmieniła się nie do poznania. Poza jednym: ta sama konstytucja nadal jest zwięzła i elastyczna.

Polska też w ciągu tych dwóch wieków się zmieniła. Odzyskiwała niepodległość, ale trwałości konstytucji nie posmakowała. Tę marcową zastąpiła po 14 latach kwietniowa, o tej z 1952 roku nie warto nawet wspominać. Teraz są podchody do zmiany tej uchwalonej ledwo 20 lat temu. Czy ta nowa będzie równie prosta i elastyczna jak amerykańska? Bo o jej tak samo długi żywot, nie ma nawet co pytać.

Tomasz Maleta

Zainteresowania: Region, samorząd, niepokorne spojrzenie na świat najbliższy i ten całkiem odległy. Obserwator białostockiej, podlaskiej, krajowej i międzynarodowej sceny politycznej chodzący z boku od głównego nurtu niezależnie od tego, kto w nim mąci co jakiś czas. Sympatyk białostockiej Kopyści i innych dźwięków, także z innej szerokości geograficznej. A także otuliny Puszczy Augustowskiej od Wigier do Serw. Z każdym rokiem bliżej emerytury, choć i tak jawi się odległa. Pod warunkiem, że się jej doczeka.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.