Konkurs Modeli Historycznych i Wystawę Makiet w Rypinie

Czytaj dalej
Fot. Adrian Wykrota
Karolina Rokitnicka

Konkurs Modeli Historycznych i Wystawę Makiet w Rypinie

Karolina Rokitnicka

Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej już po raz szósty organizuje Konkurs Modeli Historycznych i Wystawę Makiet. Odbędą się one 27 lutego.

Tradycyjnie prace modelarzy będzie można podziwiać w hali Rypińskiego Centrum Sportu. Wystawa rozpocznie się o godz. 12 i będzie prezentowana do godz. 17.

Konkurs Modeli Historycznych i Wystawę Makiet w Rypinie
Karolina Rokitnicka Na wystawie prezentowane są m.in. modele budynków.

Udział w konkursie i w wystawie mogą wziąć modelarze indywidualni oraz zrzeszeni, ale nie wolno im było zgłaszać modeli nagrodzonych w poprzedniej edycji konkursu. Zgłoszenia są przyjmowane do 20 lutego. Miniatury będą podzielone na dziewięć kategorii: samoloty i śmigłowce do 1945r. i późniejsze, pojazdy kołowe, gąsienicowe, szynowe, okręty-statki-żaglowce; budowle-makiety-dioramy; figurki; rakiety-pojazdy-statki kosmiczne. Modelarze oceniani będą w dwóch kategoriach wiekowych - do lat 18 i powyżej. Jurorzy wezmą pod uwagę: wrażenie ogólne (estetyka, czystość i poprawność wykonania), wkład pracy oraz wizualną zgodność z załączoną dokumentacją.

Podczas poprzedniej edycji zaprezentowanych zostało ponad 100 modeli, które składało około 50 osób. Na wykonanie tych najbardziej skomplikowanych, potrzeba nawet 1000 godzin.

- W gronie modelarskim są prawdziwi zapaleńcy. Człowiek na etacie przepracowuje około 168 godzin w miesiącu, a na złożenie modelu ludzie są w stanie przeznaczyć sześć razy tyle czasu - mówi Grzegorz Pomorski, który zajmuje się m.in. sprzedażą modeli do składania.

Modele do składania kosztują od kilku do kilkuset złotych. - W internecie są proste modele, które można pobrać za darmo, wyciąć i składać. Na stronie WWW.gpm.pl jest prototyp modelu zamku golubskiego. Jego złożenie zajmuje około 2 godzin i jest super zabawą dla dzieci - dodaje Grzegorz Pomorski.

Efekty pracy nad składaniem modeli robią spore wrażenie.

- Kluby modelarskie powstawały w Polsce 80-90 lat temu. Dziś do tych tradycji sięgamy. Celem tej imprezy jest rozbudzanie pasji do tworzenia historii w miniaturze i odtwarzania wytworów myśli technicznej człowieka sprzed wielu lat. To także okazja do spotkań i wymiany doświadczeń - poinformował Andrzej Szalkowski, dyrektor Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie, które już od sześciu lat organizuje konkurs modelarski połączony z wystawą.

Karolina Rokitnicka

Dziennikarstwo to nie tylko moja praca, ale także pasja. Szczególnie bliskie mi sprawy lokalne, dotyczace Golubia-Dobrzynia i okolic, samorządowe, oświatowe, kultura, politykaLubię analizę danych, m. in. rankingów inwestycyjnych czy wyników edukacyjnych, a także materiały interwencyjne. W codziennej pracy bardzo cenię kontakt z drugim człowiekiem, dynamiczność, możliwość uczenia się i poznawania zagadnień, które są dla mnie zupełnie nieznane, jak np. sport czy rolnictwo :-). Dziękuję moim instruktorom za pomoc w poruszaniu się po tych niezbadanych dla mnie obszarach.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.