Konkurs i park przypomną autora opiewającego polskość?

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
(LB)

Konkurs i park przypomną autora opiewającego polskość?

(LB)

Czy park pomiędzy ulicą Mickiewicza, Al. Jana Pawła II, Chopina, Aleją 500-lecia Torunia i ul. Tujakowskiego, zyska nowego patrona?

Radny Karol Wojtasik 18 lipca skierował projekt uchwały w sprawie nadania imienia Władysława Bełzy parkowi do komisji Polityki Społecznej i Zdrowia oraz Komisji Kultury i Promocji Rady Miasta Torunia.

- Został on pozytywnie przyjęty przez komisje i skierowany do zaopiniowania do Towarzystwa Miłośników Torunia - mówi Karol Wojtasik.

Działacze Prawa i Sprawiedliwości chcą zorganizować także konkurs recytatorski imienia Władysława Bełzy dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Na początku roku szkolnego do placówek z naszego województwa zostanie wysłane zaproszenie. Termin konkursu zaplanowany jest na czerwiec 2017 roku.

- Nasi najmłodsi będą prezentować wiersze Władysława Bełzy. Jest to twórca nieco zapomniany, dlatego tym konkursem chcemy przypomnieć kim był. Jeżeli konkurs odniesie sukces, będziemy chcieli kontynuować go także w kolejnych latach - zapowiada Maciej Koziołocki, dyrektor biura poselskiego Krzysztofa Czabańskiego.

W 2017 roku przypada 170. rocznica urodzin Władysława Bełzy, poety postromantycznego, piewcy polskości, autora popularnych utworów dla dzieci i młodzieży, jak „Katechizm polskiego dziecka” zawierający wiersz zaczynający się od słów „Kto Ty jesteś? Polak mały. Jaki znak twój? Orzeł biały.” Z kolei w 2018 roku przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. - Żeby uczcić 2018 rok, należy się przygotować, przygotować też tych najmłodszych - podkreśla Karol Wojtasik.

Patronat honorowy nad konkursem objęli poseł PiS do Parlamentu Europejskiego z województwa kujawsko-pomorskiego Kosma Złotowski oraz poseł PiS Krzysztof Czabański.

- Na wierszach, które wchodzą w skład „Katechizmu” wychowały się całe pokolenia młodych Polaków, którzy potem zademonstrowali w dorosłym życiu patriotyczną, propolską postawę. Dlatego przynajmniej część z tych wierszy należy przypomnieć. Wiersze są ładne, łatwe, mądre. To jest to, co dzieci lubią najbardziej - zachęca Kosma Złotowski.

Polityk PiS skomentował też aktualne wydarzenia w Europie.

- Jesteśmy świadkami fali przemocy, świadkami wielu zamachów, które z całą pewnością nie miałyby miejsca, gdyby nie fala uchodźców. Chęć powiązania tych zamachów z czym innym jest sprzeczna ze zdrowym rozsądkiem. Zagrożeni możemy czuć się wszędzie i w związku z tym władze poszczególnych krajów Unii Europejskiej, ale także sama Unia musi przedsięwziąć odpowiednie kroki. Polska ku temu zmierza, dając przykład - uważa poseł Kosma Złotowski.

Autor: (LB)

(LB)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.