Koniec kadencji rady. Czekają nas wybory!

Czytaj dalej
Fot. Fot. Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz

Koniec kadencji rady. Czekają nas wybory!

Maja Stankiewicz

Młodzież wybierze nowych rajców jeszcze w tym miesiącu

Pierwsza w historii gminy Młodzieżowa Rada Miejska Szubina rozpoczęła pracę w lutym 2014 r. Zasiadało w niej 21 radnych, to uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Szubinie, LO, Gimnazjum nr 1 i 2 w Szubinie, Zespołu Szkół Specjalnych, a także gimnazjów w Rynarzewie i Kowalewie.

Wczoraj młodzi samorządowcy spotkali się w ratuszu po raz ostatni, by podsumować 2-letnią kadencję i podjąć ostatnie decyzje. Dotyczyły statutu młodzieżowej rady. Zaproponowano kilka zmian m.in. w sprawie wieku radnych. Do tej pory o mandat mogli ubiegać się kandydaci w wieku 14-19 lat. Proponowano zmienić zapis na: 13-20 lat, by o mandat starać się mogli już uczniowie I klasy gimnazjum.

Wybory nowej rady ogłosi burmistrz. Kiedy? Decyzja zapadnie na otwartym spotkaniu młodzieży, które odbędzie się w ratuszu 22 bm. Wybory jeszcze w marcu, bo już na początku kwietnia zebrać się ma w ratuszu nowa Młodzieżowa Rada Miejska Szubina. W budżecie gminy zarezerwowano na jej działalność 3 tys. zł. - Za rok może być więcej, zależy to od aktywności - informował burmistrz Artur Michalak. Podziękował za pracę młodym radnych, a przewodniczącej Paulinie Treli wręczył kwiaty. Młodzież otrzymała też drobne upominki.

Jedną z pierwszych decyzji radnych było wręczenie statuetki i nadanie Benignie Olszewskiej tytułu „Przyjaciela młodzieży”. Dobrze układała się współpraca z Wyższą Szkołą Gospodarki w Bydgoszczy i urzędem marszałkowskim. W Toruniu szubińska młodzież odbyła jedną z sesji. Ale była też wizyta w Sejmie RP, spotkanie u rzecznika praw dziecka, u marszałka Sejmu, którym był wówczas Radosław Sikorski ...

Trzy razy młodzi radni gościli też w telewizji - w programie Agaty Młynarskiej, Tomasza Lisa i w programie „Samorządni” TVP Bydgoszcz.

Maja Stankiewicz

Obsługuję teren powiatu nakielskiego. Czasami zajmuję się też problemami Czytelników z gmin podbydgoskich. Bliskie są mi tematy związane z kulturą, historią, rozrywką, ale też z życiem codziennym mieszkańców

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.